Διασχολική συνεργασία

Στο πλαίσιο της διασχολικής συνεργασίας ξένων γλωσσών, Γαλλικών και Γερμανικών, η  Β΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε συνεργασία και αμφίδρομες επισκέψεις  με τα ξενόγλωσσα τμήματα του 1ου Γυμνασίου Γιαννιτσών και του Γυμνασίου Χορτιάτη.

Αρχικά οι μαθητές ανταλλάξανε επιστολές στην αντίστοιχη ξένη γλώσσα (Γαλλικά, Γερμανικά) με τους μαθητές των συμμετεχόντων σχολείων.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις:

16-3-2018

Οι μαθητές της Β΄ τάξης επισκέφτηκαν το 1ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών.

Γνωρίστηκαν με τους μαθητές εκεί και ασχολήθηκαν με αθλοπαιδεία.

28-3-2018

Το σχολείο μας υποδέχτηκε τους μαθητές του Γυμνασίου Χορτιάτη. Έγινε περιήγηση στα Νεοκλασικά των οδών Μαρτίου και Β. Όλγας, την Νέα Παραλία και το Μέγαρο Μουσικής. Ακολούθησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο χώρο του σχολείου με  παιχνίδια γλώσσας.

16-5-2018

Οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο Χορτιάτη. Έγινε περιήγηση στα μνημεία του Ολοκαυτώματος και ακολούθησε γλωσσικό παιχνίδι.