2ος Διαγωνισμός Εκφραστικής Ανάγνωσης στα Γαλλικά – Σχολή Καλαμαρί

Το Σάββατο 14 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στην Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί ο 2ος Διαγωνισμός Εκφραστικής Ανάγνωσης στα γαλλικά για μαθητές από ΣΤ΄ Δημοτικού έως Β΄ Λυκείου. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν έξι μαθητές του σχολείου :

o       από την Α΄ Γυμνασίου οι μαθήτριες Λολίδου Ζωή (Α1), Μαντζούφα Πολυξένη (Α1), Παπαβαρνάβα Λυγία (Α1) και Σαμψωνίδου Αθανασία(Α3),

o       από τη Β΄ Γυμνασίου ο μαθητής Κατσαούνης Θωμάς ,

o       από την Γ΄ Γυμνασίου η μαθήτρια Σαββίδου Ελισάβετ.

Στον τελικό προκρίνονταν τρεις με τέσσερις μαθητές από κάθε τάξη. Είχαμε τη χαρά να δούμε στον τελικό της Α΄ Γυμνασίου τις μαθήτριες Μαντζούφα Πολυξένη και Παπαβαρνάβα Λυγία.

Δόθηκε ένα βραβείο για κάθε τάξη. Το βραβείο της Α΄ Γυμνασίου το κέρδισε η Λυγία Παπαβαρνάβα, η οποία, όπως δήλωσαν οι κριτές, συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία από όλους τους διαγωνιζόμενους.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και ιδιαίτερα στη Λυγία για τη διάκρισή της.