Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων 2014-2015

Στο σχολείο μας  φέτος ,το σχολικό έτος 2014-2015, θα πραγματοποιηθούν τα παρακάτω Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων:

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ:

• Επαναχρησιμοποίηση -Δημιουργικότητα και φαντασία (μαθητές της Α΄, συντονίστριες Ιωαννίδου Δομνίκη, Μήττα Έλενα, Τερλιμπάκου Ζωή)
  • Φωτογραφική αποτύπωση του φυσικού, δομημένου και ανθρωπογενούς περιβάλλοντος του σχολείου (μαθητές της Α΄,Β΄,Γ΄ συντονίστρια Μαϊδου Ανθούλα)

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ:

• Χτίζοντας τον Οίκο του Θεού. Μια προσέγγιση στην εκκλησιαστική τέχνη της Ανατολής και της Δύσης. (μαθητές του Γ1΄, συντονίστριες  Ιωαννίδου Σοφία, Σάββα Αναστασία, Αποστολοπούλου Γεωργία)
  • Εικονίζοντας την πίστη. Μια προσέγγιση στην εκκλησιαστική τέχνη της Ανατολής και της Δύσης. (μαθητές του Γ2΄, συντονίστριες Τερλιμπάκου Ζωή, Χρυσοχόου Αμαλία, Ιωαννίδου Σοφία)
  • Σμιλεύοντας την πίστη. Μια προσέγγιση στην εκκλησιαστική τέχνη της Ανατολής και της Δύσης. (μαθητές του Γ3΄, συντονίστριες Νικολαϊδου Μαρία, Χρυσοχόου Αμαλία, Νάκα Ντίνα)
  • Θεσσαλονίκη-μονοπάτια μνήμης. (μαθητές της Α΄,Β΄ συντονίστρια Τοκμακίδου Στέλλα)
  • Γνωρίζοντας την Αγγλία (μαθητές της Α1΄, συντονίστρια Μακροπούλου Τίμη )
  • Θεατρική παράσταση (μαθητές της Γ΄, συντονιστές Μιχαηλίδης Λάζαρος, Νικολαϊδου Μαρία, Καραγκουνάκη Μάρω)

ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ:

• Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και ……κίνδυνος (μαθητές της Β1΄, συντονίστριες Νάκα Ντίνα, Αγγελάκη Μαίρη)

E-TWINNING:

• Learning history by mind and soul  (μαθητές της Γ΄, συντονίστριες Μήττα Έλενα, Ιωαννίδου Δομνίκη )
  • Επαναχρησιμοποίηση -Δημιουργικότητα και φαντασία  (μαθητές της Α΄, συντονίστριες  Μήττα Έλενα, Ιωαννίδου Δομνίκη , )
  • Photo galerie of our schools suroundings (μαθητές της Α΄,Β΄,Γ΄ συντονίστρια Μαϊδου Ανθούλα)