Εκπαιδευτική εκδρομή 5ου Γυμνασίου Καρδίτσας

Δεκ 202221
Το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη των Τρικάλων στις 20/12/2022. Η Γ τάξη του σχολείου (σύνολο 54 μαθητές) και οι συνοδοί καθηγητές κ. Χριστίνα Ζάρρα, κ. Ευαγγελία Παππά, κ Κων/νος Αθανασίου και κ. Νικόλαος Τσίτος επισκέφθηκαν σημεία εξαιρετικού εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος της γειτονικής μας πόλης.
Αρχικά στα πλαίσια του επαγγελματικού προσανατολισμού οι μαθητές της Γ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τη σχολή ΣΜΥ(Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών) του νομού Τρικάλων και ενημερώθηκαν διεξοδικά από τους υπευθύνους για τις στρατιωτικές σχολές. Πρόκειται για μια ανώτερη στρατιωτική σχολή 3ετούς φοιτήσεως. Βασική της δραστηριότητα είναι η εκπαίδευση η οποία έχει ως αντικείμενο την στρατιωτική επιστήμη και διεξάγεται με κύριο σκοπό τη μάθηση και τη γνώση.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Κέντρο Έρευνας- Μουσείο Τσιτσάνη όπου λειτουργεί στον επάνω χώρο των παλιών φυλακών Τρικάλων και είναι αφιερωμένο στη ζωή και το έργο του μεγάλου Έλληνα συνθέτη και στιχουργού. Στο ισόγειο του ιστορικού κτιρίου βρίσκεται το Δίδυμο Οθωμανικό Λουτρό και αποτελεί σημείο εξαιρετικού ενδιαφέροντος.
Τέλος προς τέρψη και χαλάρωση των μαθητών ακολούθησε περίπατος στο «Μύλο των Ξωτικών» το μεγαλύτερο Χριστουγεννιάτικο θεματικό πάρκο της Ελλάδας. Οι μαθητές διασκέδασαν, αποφορτίστηκαν για λίγο από το επιβαρυμένο και καθημερινό τους πρόγραμμα, απόλαυσαν τη μαγεία ενός μέρους όπου όλα ήταν όμορφα, χρωματιστά, στολισμένα και φωτεινά για τα Χριστούγεννα.

Δεκέμβριος 2022