ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Νοέ 202222

Το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα στις 14-16/11/2022. Η Γ’ τάξη του σχολείου (σύνολο 51 μαθητές) και οι συνοδοί καθηγητές κα. Χριστίνα Ζάρρα , κα. Ευαγγελία Παππά, κος. Κώστας Αθανασίου και κος. Νικόλαος Τσίτος ,επισκέφθηκαν διάφορα σημεία εξαιρετικού εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος της πρωτεύουσας.

Αρχικά οι μαθητές ενημερώθηκαν για την Προεδρική Φρουρά ( Εύζωνες ) , είδαν μέρος της εκπαίδευσής τους , κατευθύνθηκαν προς το Μέγαρο Μαξίμου και το Προεδρικό Μέγαρο, ενώ είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν το τελετουργικό αλλαγής φρουράς των Ευζώνων στο Προεδρικό Μέγαρο.

Στη διάρκεια της εκδρομής πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Μουσείο Μπενάκη, το Πολεμικό Μουσείο, το Μουσείο Ψευδαισθήσεων και το Μουσείο Αυτοκινήτου.

Την πρώτη μέρα οι μαθητές έγιναν δεκτοί από τη Βουλή των Ελλήνων, όπου κατά τη διάρκεια της ξενάγησης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν συνεδρία στην αίθουσα συνεδριάσεων της Ολομέλειας του Κοινοβουλίου, από τα θεωρεία, παρουσία και του Υφυπουργού Παιδείας.

Τη δεύτερη ημέρα η εκδρομή συνεχίστηκε με ξενάγηση στον ιερό βράχο της Ακρόπολης  από την αρχηγό της εκδρομής φιλόλογο κα. Χριστίνα Ζάρρα και εκτός από την επαφή με τον αρχαίο ελληνικό κόσμο , οι μαθητές μπόρεσαν να δουν μια καθολική εικόνα της σύγχρονης Αττικής, με ενημέρωση επίσης για σημεία εξαιρετικού ενδιαφέροντος.

Το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος ,φωτισμένο και λαμπερό, αποτέλεσε τον επόμενο σταθμό της εκδρομής. Ευτυχής συγκυρία η ταυτόχρονη επίσκεψη της Προέδρου της Δημοκρατίας, κας. Κατερίνας Σακελλαροπούλου στο χώρο.

Ακολούθησε στάση στο Θωρηκτό Αβέρωφ ( πλωτό μουσείο εξαιρετικού ενδιαφέροντος ) και βόλτα στο νότιο παραλιακό μέτωπο της Αττικής, έτσι ώστε να πάρουν μια γεύση οι μαθητές από την  περίφημη  Αθηναϊκή Ριβιέρα .

Την τρίτη μέρα  η επίσκεψη στο μοναδικό θεματικό πάρκο « Οι θεοί του Ολύμπου » στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, που άνοιξε τις πύλες του λίγες μέρες μόνο πιο πριν, αποτέλεσε το καλύτερο κλείσιμο της εκδρομής.

Ήταν ένα τριήμερο που περιελάμβανε πληθώρα επισκέψεων , εμπλουτισμό των γνώσεων των μαθητών με βιωματικό τρόπο, διασκέδαση και γεμάτο πρωτόγνωρες εμπειρίες για το σύνολο των μαθητών. Ο ενθουσιασμός, η ευγνωμοσύνη και η πληρότητα, ήταν ζωγραφισμένες στα πρόσωπα και των 51 μαθητών κατά την επιστροφή μας στην Καρδίτσα. Προσπαθήσαμε να τους δημιουργήσουμε μια ονειρεμένη ανάμνηση από το Γυμνάσιο και κατά γενική ομολογία τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια θέλουμε να δώσουμε σε όλους τους μαθητές ανεξαιρέτως ,που μας εμπιστεύτηκαν και συνεργάστηκαν μαζί μας άψογα  , έτσι ώστε η εκδρομή αυτή να ολοκληρωθεί με μεγάλη επιτυχία   και να αποτελέσει πρότυπο και για πολλές άλλες εκδρομές στο μέλλον.

2   121RIVER WEST 1 1  2 1 2 1 ΚΟΡΡΕ 1 1 2

Νοέμβριος 2022