ΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΟ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Φεβ 202222

ΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΟ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Στο πλαίσιο της Αξιολόγησης της  Σχολικής Μονάδας, την Δευτέρα 21/2/22 πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στο 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, δειγματική διδασκαλία από τη φιλόλογο του σχολείου κα. Χριστίνα Ζάρρα στο μάθημα της Αρχαίας Ιστορίας της Α΄Γυμνασίου. Παρευρέθηκε ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κ. Νίκος Διαμαντής, ο διευθυντής του σχολείου κ. Κώστας Κανδύλας, η υποδιευθύντρια κ.  Σοφία Κατσίκη   και οι φιλόλογοι  του σχολείου.

Εκπονήθηκε από την εκπαιδευτικό κα. Χριστίνα Ζάρρα σενάριο μαθήματος πάνω στην ενότητα Σπάρτη, εγκεκριμένο και αξιολογημένο από το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου με χρήση της e-me. Δόθηκε υλικό στην e-classστους μαθητές του Α3 προς επεξεργασία , που περιλάμβανε τις ταινίες “300” και “ Σπάρτακος”,  2 βίντεο σχετικά με τη δημιουργία του σπαρτιατικού κράτους, την καθημερινότητα των Σπαρτιατών και την αγωγή των νέων καθώς και επαναληπτικά φύλλα εργασίας . Οι μαθητές είχαν ικανό χρόνο στην διάθεσή τους να μελετήσουν το υλικό,να το δουλέψουν και να εντοπίσουν τις απορίες τους, οι οποίες στη συνέχεια παρουσιάστηκαν στην τάξη. Στην τάξη έγινε βιντεοπροβολή, δόθηκαν επιπλέον πληροφορίες από την καθηγήτρια και επακολούθησε συζήτηση με τη συμμετοχή όλων των μαθητών. Στη συνέχεια οι μαθητές συμπλήρωσαν φύλλο εργασίας και ένα σταυρόλεξο για να αξιολογηθούν. Επίσης κλήθηκαν να γράψουν παράγραφο με θεματική πρόταση¨ Θα ήθελα/δεν θα ήθελα να ζω στην αρχαία Σπάρτη γιατί……¨  αφού χωρίστηκαν σε 2  ομάδες. Η προθυμία των μαθητών να αξιοποιήσουν το προς μελέτη υλικό και η επιμέλειά τους αποτυπώθηκε στο φύλλο αξιολόγησης που συμπλήρωσαν  αλλά και στην έντονη συμμετοχικότητά τους στη συζήτηση που ακολούθησε.

Χρησιμοποιήθηκαν ποικίλα μέσα (διαδίκτυο, προβολές, χάρτες, ψηφιακά βιβλία, πολυτροπικά κείμενα, Η/Υ,e-class….) και μέθοδοι της σύγχρονης παιδαγωγικής (μικτή μάθηση, ανεστραμμένη τάξη, μέθοδος σάντουιτς ΣΑΣ, ομαδοσυνεργατική μέθοδος). Η διάρκεια του εγχειρήματος ήταν συνολικά 3 ώρες σύγχρονα και ασύγχρονα και αξιολόγηση.

Ακολούθησε γόνιμη συζήτηση μεταξύ των καθηγητών που παρευρέθησαν και του Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου και υπήρξαν τοποθετήσεις σχετικά με τις νέες μεθόδους διδασκαλίας και τις τάσεις που θα επικρατήσουν στο άμεσο μέλλον.

Οι μαθητές έδειξαν ενθουσιασμό και προθυμία να εργαστούν για την επιτυχία του εγχειρήματος, ενώ ανυπομονούσαν να παρουσιάσουν τη δουλειά τους. Συγχαίρουμε λοιπόν όλους τους μαθητές του Α3 του 5ου Γυμνασίου Καρδίτσας και ευχόμαστε πάντα τέτοιες και ακόμα καλύτερες προσπάθειες!!!

164547230959616454723096201645472309613

Φεβρουάριος 2022