Το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας «υποδέχεται τα Χριστούγεννα…»

Δεκ 201725

Μια πανέμορφη χριστουγεννιάτικη εκδήλωση έλαβε χώρα, για μια ακόμη χρονιά την Παρασκευή 22/12 στο σχολείο μας. Μια εκδήλωση που συγκίνησε και ενθουσίασε.

Η γιορτή τους, που είχε τον τίτλο «Τα Χριστούγεννα στο χώρο και στο χρόνο», ήταν αφιερωμένη στα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς ανά τον κόσμο. Οι μαθητές μάς ταξίδεψαν σε διάφορες χώρες, για να γνωρίσουμε καλύτερα με ποιον τρόπο γιορτάζονται οι Άγιες αυτές μέρες από διάφορους λαούς της Ευρώπης. Συγκεκριμένα έγινε παρουσίαση των εθίμων της Ελλάδας, της Αγγλίας, της Γαλλίας και της Γερμανίας.

Παράλληλα με τα ενδιαφέροντα δρώμενα, οι μαθητές μας τραγούδησαν κάλαντα και τραγούδια τόσο στα ελληνικά όσο και στα αγγλικά, τα γαλλικά και τα γερμανικά με την πολύτιμη συμβολή της ορχήστρας του σχολείου, δημιουργώντας έτσι μια ευχάριστη εορταστική ατμόσφαιρα.

Υπεύθυνες των αφηγήσεων, των προβολών και της προετοιμασίας των μαθητών/τριών ήταν οι καθηγήτριες του σχολείου μας κυρίες Αφροδίτη Καβάλλα και Τσαντίκου Βάνα. Το μουσικό σύνολο δίδαξε και συντόνισε η καθηγήτρια Μουσικής κα. Σοφία Ευθυμιάδη.

Η όμορφη εκδήλωση τελείωσε με τις ευχές του Διευθυντή κ. Κατσάρου Φώτη προς τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου για «Καλά Χριστούγεννα, Καλή, ευλογημένη και δημιουργική χρονιά».

Δεκέμβριος 2017