ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ κατά της ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Μαρ 201710

H 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, με στόχο την ευαισθητοποίηση όλων των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και την πρόληψη και την αντιμετώπιση κάθε μορφής σχολικής βίας, σωματικής ή λεκτικής

20170306_132300

το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας στο πλαίσιο της «Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Βίας και του Εκφοβισμού στο σχολείο» πραγματοποίησε μια σειρά δραστηριοτήτων:

20170306_132319

Την Δευτέρα 6 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκδήλωση για το σχολικό εκφοβισμό. Με τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών παρουσιάστηκαν οι βασικές έννοιες του σχολικού εκφοβισμού, οι κυριώτερες μορφές εκδήλωσης του φαινομένου, καθώς επίσης οι φορείς στους οποίους μπορούν οι μαθητές να απευθύνονται για βοήθεια. Προβλήθηκε επίσης βίντεο το οποίο ετοίμασαν οι μαθητές της Γ΄ Τάξης με πρωταγωνιστές τους ίδιους, δίνοντας το μήνυμα σε όλους «όχι στη σχολική βία και τον εκφοβισμό». Το συγκεκριμένο video συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό με θέμα «Respect the Diversity».

Την Πέμπτη 9 και Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017 η κ. Χατζή Βασιλική, ψυχολόγος από το Χαμόγελο του Παιδιού έκανε βιωματική παρέμβαση στους μαθητές για τον Σχολικό Εκφοβισμό.

χατζη

Στόχος όλων αυτών των δράσεων ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας με απώτερο σκοπό την πρόληψη εμφάνισης φαινομένων σχολικής βίας.

Η Διευθύντρια του σχολείου κ Τρυφέρη Αγγελική και ο Σύλλογος Διδασκόντων εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες στην Κ. Κατσίκη Σοφία και κ. Χατζή Ευαγγελία, υπεύθυνες διοργάνωσης και συντονισμού των εκδηλώσεων, στην κ. Χατζή Βασιλική, στέλεχος των δομών «Χαμόγελο του Παιδιού», καθώς επίσης σε όλους τους μαθητές, πρωταγωνιστές του video κατά του σχολικού εκφοβισμού: Αθανασίου Βασίλειος, Βαϊου Μαρία, Ευαγγελοπούλου Γιασεμή, Καλογεράκη Νεφέλη, Κατσίκης Απόστολος, Κατιαμπούρας Ευάγγελος, Κατσίκης Απόστολος, Μητροπούλου Σταματία, Μοϊάνου Ελπινίκη, Μπαλογιάννης Θωμάς, Μπαμπλέκη Αθανασία, Μπουζάνι Οξάνα, Νασιόπουλος Ματθαίος, Πανατζής Χριστόφορος, Τσιχτή Αικατερίνη.

Μάρτιος 2017