ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΠΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

Απρ 201411

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ – ΕΚΔΡΟΜΗ
του 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ στο ΚΠΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιείται στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2013-14, με τίτλο « Σχολικός κήπος : πηγή έμπνευσης και δημιουργίας – αρωματικά φυτά και βότανα», πραγματοποιήθηκε στις 20 Μαρτίου ημερήσια επίσκεψη στο ΚΠΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ.
Στην εκδρομή συμμετείχαν 36 μαθητές της Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας και οι συνοδοί καθηγητές, Σπαή Μαρία ΠΕ02,Παππά Ελευθερία ΠΕ04,Γατή Ευδοκία ΠΕ03, Χριστίνα Ζάρρα ΠΕ02.
Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ χτισμένο λίγο έξω από τον παραδοσιακό οικισμό του Παλαιού Παντελεήμονα κατέχει μια περίοπτη θέση που προσφέρει μοναδική θέα προς το Θερμαϊκό κόλπο και τις ακτές της Νότιας Πιερίας.
Οι μαθητές χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες, ενημερώθηκαν σχετικά με το πρόγραμμα της ημέρας, και παρακολούθησαν διαδραστική προβολή στην οποία συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον. Μετά από ένα μικρό διάλειμμα και ακολουθώντας τους υπεύθυνους του ΚΠΕ πραγματοποίησαν τις εργασίες πεδίου περιδιαβαίνοντας μερικά από τα μονοπάτια του Ολύμπου. Χάρηκαν το πλούσιο δάσος από καστανιές, οξιές και κουμαριές και δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά μέσα από τις δραστηριότητες και τις εργασίες που πραγματοποίησαν να εμπεδώσουν και να εμβαθύνουν σε έννοιες και γνώσεις σχετικές με το βότανα και τα φυτά της περιοχής.
Στη συνέχεια, οι μαθητές γευμάτισαν σε παραδοσιακή ταβέρνα στο οικισμό του Παλαιού Παντελεήμονα. Επιστρέφοντας στην Καρδίτσα, όλοι είχαν σίγουρα κατανοήσει την αξία του δάσους και της πλούσιας βλάστησής τους, επιτυγχάνοντας έτσι τους εκπαιδευτικούς και παιδαγωγικούς στόχους της επίσκεψης στο ΚΠΕ.

Απρίλιος 2014