Erasmus +

Το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων συμμετείχε στη 2η επιμορφωτική δραστηριότητα του σχεδίου Erasmus+ “Integration of Museums into School Education” η οποία έλαβε χώρα στον Πειραιά από 6 έως και 10 Μαΐου 2019.

Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συναντήθηκαν και συνεργάστηκαν για δεύτερη φορά με συναδέλφους τους από σχολεία της Τουρκίας, της Σλοβενία, της Ισπανίας, της Ιταλίας, της Πολωνίας και της Ελλάδας.

Στόχος της συνάντησης ήταν ο σχεδιασμός και η παρουσίαση διαθεματικών διδακτικών σεναρίων, τα οποία συνδυάζουν τρία γνωστικά αντικείμενα: Ιστορία, Γεωγραφία και Αισθητική Αγωγή.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί βασιζόμενοι στις αρχές της διαθεματικότητας, και της ανακαλυπτικής, βιωματικής μάθησης θα σχεδιάσουν τα δικά τους ευέλικτα διδακτικά σενάρια εντάσσοντας δραστηριότητες που προωθούν την ενεργό συμμετοχή των μαθητών.

Τα διαθεματικά μαθήματα θα κληθούν εφαρμόσουν σε αυθεντικά περιβάλλοντα, όπως μουσεία και χώρους πολιτιστικού ενδιαφέροντος.