Διεθνής Αμνηστία – Εγώ κι Εσύ Μαζί Webinar: Οι μαθητές/ριες ρωτάνε

amnesty
Διεθνής Αμνηστία – Εγώ κι Εσύ Μαζί Webinar:
Οι μαθητές/ριες ρωτάνε και οι ειδικοί απαντάνε για την ελευθερία της έκφρασης
Αγαπητοί/ες μαθητές/ριες,
Σε αυτήν εδώ τη φόρμα μπορείτε να καταθέσετε ερωτήματα που αφορούν το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης, του λόγου, της διαμαρτυρίας. Η Ελευθερία της Γνώμης και η Ελευθερία της Έκφρασης αποτελούν απαράγραπτους όρους για την πλήρη ανάπτυξη του ατόμου, καθώς και τον ακρογωνιαίο λίθο για κάθε ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία. Αυτές είναι στενά συνδεδεμένες, με την ελευθερία της έκφρασης και του τύπου να αποτελούν το εχέγγυο για την ανταλλαγή και ανάπτυξη των απόψεων. Υπάρχει ελευθερία της έκφρασης, ελευθερία του λόγου, ελευθερία του τύπου στην Ελλάδα; Τι συμβαίνει στην καθημερινότητα; Τι συμβαίνει στο σχολείο; Στις τάξεις; Στην αυλή του σχολείου; Στα αθλήματα και στις εξωσχολικές δραστηριότητες; Στο παιχνίδι; Στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης; Στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης; Στο Instagram; Στο TIK-TOK; Στο σπίτι; Δίνετε απλά το μικρό σας όνομα εφόσον θέλετε, το όνομα του σχολείου σας, την ηλικία σας και το ερώτημά σας. Εμείς θα προσπαθήσουμε να συνοψίσουμε όλα τα ερωτήματα και να τα εκθέσουμε σε μία ανοιχτή συζήτηση μαθητών/ριών και ειδικών σε θέματα που αφορούν τα παραπάνω δικαιώματα, την Παρασκευή στις 9 Δεκέμβρη ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, 17.00 -19.00 το απόγευμα.
Σας ευχαριστούμε θερμά για τη συμβολή σας και αναμένουμε να μοιραστούμε τα ερωτήματά σας. Έχετε τη δυνατότητα να εκφράσετε ανώνυμα το ερώτημα ή τον προβληματισμό σας εφόσον το επιθυμείτε.