Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρίες

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρίες που εορτάζεται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίουκαι κεντρικό μήνυμα “Ένας για όλους και όλοι για έναν! Όλοι είναι διαφορετικοί. Όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα.”, το 5ο Γυμνάσιο και το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Ιωαννίνων στα πλαίσια του προγράμματος Νοιάζομαι και δρω πραγματοποίησαν από κοινού δράσεις. Ειδικότερα, προβλήθηκε animation μικρής διάρκειας σχετικό με την παγκόσμια ημέρα ατόμων με ειδικές ανάγκες και ακολούθησε παρουσίαση πληροφοριών από τους μαθητές και των δύο σχολείων.Το τρίτο μέρος ήταν αφιερωμένο στην προβολή ενός ντοκιμαντέρ μικρού μήκους που γυρίστηκε από τους μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ με τίτλο Γνωρίζοντας το τζαμί Ασλάν Πασά” Η δράση ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία μιας αφίσας από τους μαθητές και των δύο σχολείων.