ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΟ 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Την Τετάρτη 22 Μαΐου 2019 το ΚΘΒΕ σε συνεργασία με το 5ο  Γυμνάσιο Ιωαννίνων παρουσίασε το εκπαιδευτικό-θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα «Η Αχίλλειος Πτέρνα Μου» . Το πρόγραμμα είναι εμπνευσμένο από το εφηβικό επιστολικό μυθιστόρημα «Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς» της Μαρούλας Κλιάφα, απόσπασμα του οποίου εμπεριέχεται στη διδακτέα ύλη του βιβλίου «Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ Γυμνασίου».

Οι μαθητές δύο τμημάτων της Α΄ Γυμνασίου είχαν προετοιμαστεί για το πρόγραμμα το οποίο αποτέλεσε πεδίο δράσης-δραστηριοτήτων με κύριους στόχους την άμεση επαφή των μαθητών με το θέατρο αλλά και τη βιωματική από μέρους τους διερεύνηση του θέματος της διαφορετικότητας, της σημασίας της ενσυναίσθησης και τελικά της αποδοχής και αρμονικής συνύπαρξης με τον κάθε «άλλον».

Επίσημη καλεσμένη, από το διευθυντή του σχολείου, ήταν η συγγραφέας του βιβλίου κ. Κλιάφα Μαρούλα η οποία παρακολούθησε το πρόγραμμα  και έκανε ενδιαφέρουσες επισημάνσεις.

Μπορείτε εδώ να δείτε το δελτίο τύπου του ΚΘΒΕ για την εκδήλωση