Μάρτιος 2019

Πρόγραμμα Erasmus + στο 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

4 Μαρτίου 2019 από

Πρόγραμμα Erasmus +  στο 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

Το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων, έχει ενταχθεί ως συνεργαζόμενο σχολείο, σε διετές σχέδιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ201, με τίτλο: «Integration of Museums into School Education» στο οποίο συμμετέχει ως εταίρος η Π.Δ.Ε. Ηπείρου.

Το σχολείο μας θα υλοποιήσει  δράσεις, οι οποίες έχουν σαν στόχο την αναγνώριση των μουσειακών εκθεμάτων ως διαθεματική, εναλλακτική πηγή μάθησης.

Ομάδα εκπαιδευτικών μας θα παρακολουθήσει δύο διεθνικά εκπαιδευτικά σεμινάρια, (Σλοβενία – Ιταλία )  τα οποία στοχεύουν στην ενδυνάμωση των συνεργιών μεταξύ τυπικής και μη τυπικής μάθησης, στο σχεδιασμό εκπαιδευτικών σεναρίων και δραστηριοτήτων στο περιβάλλον του μουσείου αλλά και εντός του σχολείου, στην δημιουργία διαθεματικών σχεδίων μαθήματος, τα οποία με διαδραστικό τρόπο θα μετατρέψουν το Μουσείο σε ελκυστική πηγή μάθησης για τους μαθητές μας.

Το σχολείο μας θα συνεργαστεί με εκπαιδευτικούς σχολικών μονάδων χωρών του εξωτερικού για το σχεδιασμό και την υλοποίηση eTwinning προγράμματος με τίτλο: «Art around the eglobe» και θα προχωρήσει επίσης στη δημιουργία «γωνιάς-μουσείου».

Σε συνεργασία με την Π.Δ.Ε. Ηπείρου θα οργανώσουμε δράσεις στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων του σχεδίου στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα.

Κατηγορία sxoleio | 145 Σχόλια »