Διεθνής Ημέρα Μουσείων ( 5ο Γυμνάσιο στο Μουσείο Αργυροτεχνίας)

Οι μαθητές του Γ1 με αφορμή τον φετινό εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων (18/5), με θέμα «Μουσεία και (δια)δίκτυα. Νέες προσεγγίσεις, νέο κοινό», συμμετείχαν στην δραστηριότητα που διοργάνωσε το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ), σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων, την Παρασκευή 18 Μαΐου Πρόκειται για ένα κυνήγι χαμένου θησαυρού για σχολικές ομάδες, σε σημαντικά σημεία ενδιαφέροντος της Ακρόπολης του Ιτς Καλέ.

Μέσω ψηφιακής εφαρμογής και με τη χρήση υπολογιστών τύπου tablet οι μαθητές αναζήτησαν στοιχεία που τους οδήγησαν στη λύση ενός γρίφου. Τα στοιχεία βρίσκονταν διάσπαρτα κρυμμένα σε μουσεία και μνημεία του αρχαιολογικού χώρου της Ακρόπολης του Ιτς Καλέ (Μουσείο Αργυροτεχνίας, Βυζαντινό Μουσείο, Θησαυροφυλάκιο, Φετιχέ Τζαμί). Οι συμμετέχοντες είχαν τη δυνατότητα μέσα από το διαδραστική αυτή εμπειρία να γνωρίσουν μύθους και ιστορίες άγνωστες στους περισσότερους.

Η ομάδα του 5ου Γυμνασίου