«Εξερευνώντας τις δυνατότητες απασχόλησης στις παραγωγικές μονάδες του νομού μας»

Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού θα επιχειρήσουμε να δούμε τις δυνατότητες και διεξόδους για επαγγελματική αποκατάσταση που υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή των Ιωαννίνων, ιδιαίτερα τώρα στην εποχή που διερχόμαστε μια σημαντική οικονομική κρίση.
Παράλληλα θα προσπαθήσουμε να δούμε τον τρόπο με τον οποίο οι τοπικές επιχειρήσεις αξιοποιούν τα τοπικά προϊόντα , ενισχύοντας την πρωτογενή παραγωγή .
Μια ακόμη παράμετρος που θα προσπαθήσουμε να εξετάσουμε είναι οι καινοτόμες επιχειρηματικές δράσεις αλλά και παραδοσιακές δράσεις που συνεχίζουν να υφίστανται στην περιοχή μας διατηρώντας την παράδοση.

Το πρόγραμμα προχωράει ικανοποιητικά και ήδη έχουμε πραγματοποιήσει:

• διαλέξεις – συζητήσεις στο σχολείο

DSC01929

Την Τετάρτη 3/12/2014 ο σχολικός σύμβουλος των οικονομολόγων μας μίλησε για τη δομή μιας επιχείρησης και για τα κριτήρια επιλογής επαγγέλματος.

• καταγραφή επιχειρήσεων
  • επισκέψεις σε επιχειρήσεις

DSC02096

Μινέρβα