Επίσκεψη στο Μοναστήρι και στο Κρούσεβο

Στις 12 και 13 Απριλίου καθηγητές, μαθητές  γονείς μαθητών και στελέχη της εκπαιδευτικής κοινότητας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την γειτονική χώρα της Π.Γ.Δ.Μ. (F.Y.R.O.M.) και συγκεκριμένα τις πόλεις του Μοναστηρίου(Bitola) και του Κρουσόβου (Krucevo).

Πέρα από τον εκδρομικό, περιηγητικό χαρακτήρα η επίσκεψή μας  αυτή μας έδωσε την ευκαιρία να επισκεφθούμε το αδελφοποιημένο με το 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων Γυμνάσιο Κρουσόβου, να επικοινωνήσουμε με τους  εκπαιδευτικούς και μαθητές  και να σχεδιάσουμε κοινά μελλοντικά βήματα στα πλαίσια συνεργατικών δράσεων.

Επισκεφθήκαμε την βλάχικη κοινότητα του Κρουσόβου  και ενημερωθήκαμε  για ζητήματα που τους αφορούν

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε από την αιγίδα της Παγκόσμιας Βλάχικης Αμφικτυωνίας, που μέσω του προέδρου της κ. Μιχάλη Μαγειρία  και του μέλους του ΔΣ της από το Κρούσοβο κ. Βασίλη Αμπατζή μας παρείχαν κάθε δυνατή βοήθεια και εξυπηρέτηση.

Μικρές εικόνες στα video που ακολουθούν