ACSTAC 2014

Συνεχίζεται η αναφορά σε επιτυχίες των Δημοσίων Σχολείων των Ιωαννίνων στο 4ο Διεθνές Μαθητικό συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας ACSTAC 2014. Για 3η συνεχή χρονιά το 5οΓυμνάσιο Ιωαννίνων συμμετείχε στο διεθνές μαθητικό συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας (ACSTAC 2014). Μετά την επιτυχημένη συμμετοχή τις προηγούμενες σχολικές χρονιές, την τρέχουσα σχολική χρονιά προτάχθηκε η ανάδειξη συνεργασιών με άλλα δημόσια σχολεία του νομού.  Οι συμμετοχές  στις οποίες συμμετείχε το σχολείο έχουν ως εξής:

acstac5

Η συνεργαζόμενη ομάδα, από τα 1ο  ΓΕΛ, 7ο  ΓΕΛ, τη Ζωσιμαία Σχολή και το 5ο  Γυμνάσιο υπό την καθοδήγηση των καθηγητών Τζίμα Αναστασίας και Κονετά Δημήτρη βραβεύτηκε ως η επιστημονική εργασία με την πληρέστερη διαθεματική προσέγγιση στον τομέα της Βιολογίας σε συνδυασμό με τις ανθρωπιστικές επιστήμες.( “ΒΙΟΣ: Βλαστοκύτταρα – ΗθΙκοί και θρησκευτικΟί προβληματιΣμοί“, )

Το 5ο Γυμνάσιο συμμετείχε επίσης με εργασία των μαθητριών: Ηλιάνα Ζιώρη, Ιωάννα Κόκκα, Μυρτώ Κολιού, Ευαγγελία Πανούτσου και Ιωάννα Τσουμάνη,  υπό την καθοδήγηση των καθηγητών Τζίμα Αναστασίας και Κονετά Δημήτρη παρουσίασαν την εργασία με τίτλο «Εθιστικές ουσίες και εφηβεία. Ζήτημα στατιστικής; βιολογίας; χημείας; φυσικής; ή … κοινωνικών συνθηκών και ψυχολογικής ωριμότητας;» .

Οι μαθητές της Β΄ Τάξης του 5ου Γυμνασίου Ντέμος Σπύρος, Ντούλες Γιώργος, Σιαμαντά Μάρα, Συγκούνας Ιωάννης, Τσιάβου Χριστίνα παρουσίασαν την ταινία μικρού μήκους «Μαγικό Σχολείο» όπου σε δικό τους σενάριο οι φιλόσοφοι Lock και Πλάτωνας παρουσιάζουν τις  αντιλήψεις τους προς μια άλλη όψη της εκπαίδευσης βοηθώντας τους μαθητές να αναπτύξουν τις δικές τους προσδοκίες προς άλλες συνθήκες μάθησης. Να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη εργασία αποτελεί και μέρος των αποτελεσμάτων πολιτιστικού προγράμματος το οποίο υλοποιείται παράλληλα στο 5ο Γυμνάσιο  στο Λύκειο Πεδινής και στο ΓΕΛ Ελεούσας.acstac2

actsac8

Αισθανόμαστε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι γιατί οι προηγούμενες, βραβευμένες, συμμετοχές του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων στο συνέδριο υπήρξαν η αφόρμηση για τη συνεργασία περισσοτέρων σχολείων της πόλης μας τόσο με παρουσιάσεις αξιόλογων επιστημονικών εργασιών όσο και με συμμετοχή σε επιτροπές αξιολόγησης.  Ελπίζουμε ότι και η φετινή συμμετοχή θα λειτουργήσει καταλυτικά εκ νέου για μελλοντικές συνεργατικές διασχολικές δράσεις.

acstac7

acstac3