Ecomobility 2013 Οικολογική μετακίνηση

Σε μια γεμάτη αίθουσα του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων, το μεσημέρι της Τετάρτης 13 Φεβρουαρίου, οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων, παρουσίασαν προτάσεις για την οικολογική μετακίνηση στη πόλη τους, που έγινε στα πλαίσια της εκστρατείας ECOMOBILITY 2012-2013.

Και οι δύο ομάδες εντόπισαν σοβαρά προβλήματα που πηγάζουν από τις συνθήκες μετακίνησης στα Ιωάννινα και τόνισαν την ανάγκη αναβάθμισης της ποιότητας ζωής στην πόλη.

Η ομάδα από το 2ο Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ιωαννίνων τόνισε τα προβλήματα κατάληψης των πεζοδρομίων, της παράνομης στάθμευσης, και της έλλειψη σεβασμού τω ν οδηγών στις ανάγκες ,μετακίνησης των ΑΜΕΑ. Οι προτάσεις τους συμπεριέλαβαν Δίκτυο Ποδηλατοδρόμων, χρήση οικολογικών λεωφορείων, ελέγχος παράνομης στάθμευσης και βιοκλιματική αρχιτεκτονική γθια την πόλη.

Η ομάδα του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων αναφέρθηκε στην απώλεια χρόνου και τα προβλήματα στη λειτουργία της πόλης που προκαλεί το μποτιλιάρισμα σε κεντρικές αρτηρίες των Ιωαννίνων στις δυσκολίες χρήσης των των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς, στην έλλειψη σεβασμού των οδηγών ΙΧ και στα διπλοπαρκαρίσματα που δυσκολεύουν την κυκλοφορία στην πόλη. Πρότειναν δημιουργία χώρων στάθμευσης, κέντρο χωρίς αυτοκίνητα, συχνά δρομολόγια λεωφορείων και αλλαγή νοοτροπίας στις επιλογές μετακίνησης των πολιτών με προτεραιότητα στο περπάτημα.

Όμορφη στιγμή στη εκδήλωση ήταν η παρουσία της ομάδας του ECOMOBILITY, από το 5ο Γυμνάσιο που είχε κερδίσει το βραβείο και είχε πάει στις Βρυξέλλες, πριν δύο χρόνια. Αναφέρθηκαν στην εμπειρία τους και στο τέλος έκαναν την απονομή των επαίνων στους διαγωνιζόμενους μαθητές των δύο Γυμνασίων των Ιωαννίνων.

Η Εκστρατεία ECOMOBILITY 2012-13 διοργανώνεται κάθε χρόνο από το ECOCITY και είναι υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων Πολιτισμού και Αθλητισμού, του Υπουργείου Ανάπτυξης Ανταγωνιστικότητας Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, του Υπουργείου Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, του Υπουργείου Μακεδονίας & Θράκης και του Επιτρόπου Περιβάλλοντος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Φέτος συστρατεύθηκαν και συνεργάζονται το Εργαστήριο Marketing Προϊόντων & Υπηρεσιών, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Εργαστήριο Ελέγχου Ρύπανσης Περιβάλλοντος του Τμήματος Χημείας, το Εργαστήριο Μετάδοσης Θερμότητας και Περιβαλλοντικής Μηχανικής και το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Θερμοδυναμικής του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και το Εργαστήριο Θερμοφυσικών Ιδιοτήτων & Περιβαλλοντικών Διεργασιών του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το Εργαστήριο Υγιεινής, Επιδημιολογίας & Ιατρικής Στατιστικής της Ιατρικής Σχολής και το Εργαστήριο Χημείας Περιβάλλοντος του Τμήματος Χημείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Εργαστήριο Γεωγραφίας και Ανάλυσης Χώρου και η Μονάδα Βιώσιμης Κινητικότητας της Σχολής Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, το Εργαστήριο Υγιεινής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών, το Εργαστήριο Εναλλακτικών Συστημάτων Μετατροπής Ενέργειας από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, η Σχολή Οικονομίας και Διοίκησης του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος, το Τμήμα Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Πειραιά, η Επιτροπή Περιβάλλοντος του ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης, το Εργαστήριο Ατμοσφαιρικής Ρύπανσης και Περιβαλλοντικής Φυσικής του Τμήματος Γεωτεχνολογίας και Περιβάλλοντος του ΑΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας, το Ινστιτούτο Ερευνών Περιβάλλοντος και Βιώσιμης Ανάπτυξης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, το Ινστιτούτο Μεταφορών (ΕΚΕΤΑ), το Μεσογειακό Γραφείο Πληροφόρησης για το Περιβάλλον τον Πολιτισμό και την Αειφόρο Ανάπτυξη (ΜΙΟ), η Ένωση Πτυχιούχων Περιβαλλοντολόγων Ελλάδος, η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, ο Σύλλογος Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων, Πανελλήνιος Σύλλογος Χημικών Μηχανικών, ο Σύλλογος Φίλων του Σιδηροδρόμου Ελλάδος, η Ένωση για τα Δικαιώματα των Πεζών, το Ελληνικό Ινστιτούτο Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων ΕΛ.ΙΝ.Η.Ο, ο, , η UNICEF, η ARTREETEAM, και η Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης .