3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με  πλήθος δραστηριοτήτων οι μαθητές του 5ου Γυμνασίου Ευόσμου συμμετείχαν  στην 3η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.Αποτέλεσμα εικόνας για 3η πανελληνια ημερα σχολικου αθλητισμου

Οι τοίχοι του σχολείου διακοσμήθηκαν  με  κολάζ,  συνθήματα με αθλητικό περιεχόμενο και ζωγραφιές με στιγμιότυπα από διάφορα αθλήματα.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν μια ταινία για την δύναμη της θέλησης με τίτλο: «“Billy Elliot”, γεννημένος χορευτής», καθώς και  αφιέρωμα με θέμα «Αθλητισμός: Δικαίωμα για όλους», που περιελάμβανε κείμενα , video και  power-point.

Ομάδες μαθητριών παρουσίασαν χορογραφίες μοντέρνου χορού και χορευτικά  του σχολείου μας, χόρεψαν δημοτικούς χορούς από τη Θράκη και τη Μακεδονία.

Στην αυλή του σχολείου οι μαθητές μας έπαιξαν πινγκ – πονγκ, βόλεϊ, μπάντμιντον και ποδόσφαιρο.

Συγχαρητήρια ανήκουν σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν  αλλά και στην καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας ,κ. Χατζηκουκούτση Πασχαλίνα, που οργάνωσε όλες αυτές τις δραστηριότητες.