5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Απρ 2023 05

Οι μαθητές μας συνδράμουν το ιεραποστολικό έργο

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία      | Γυμνάσιο (Διευθυντής: Αδάμης Ευθύμιος) | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι μαθητές μας συνδράμουν το ιεραποστολικό έργο

Οι μαθητές του 5ου Γυμνασίου Αγρινίου στα πλαίσια του μαθήματος των θρησκευτικών, στην ενότητα “Ορθόδοξη Ιεραποστολή” γίναν οι ίδιοι μικροί ιεραπόστολοι. Υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κας Πολίτη Θεοδώρας, συνέδραμαν το έργο της Ιεραποστολής αγοράζοντας πασχαλινές λαμπάδες από τα γραφεία του πανελληνίου Συλλόγου Ορθοδόξου Ιεραποστολής “Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός” που εδρεύει στο Αγρίνιο.

Τα χρήματα θα διατεθούν στην Ιεραποστολική Κοινότητα Κινσάσα του Κογκό, την οποία διαποιμαίνει ο Μητροπολίτης κ. Θεοδόσιος Τσιτσιβός, καταγόμενος από το Αγρίνιο.

Κινσάσα: Η Ορθόδοξη Ιεραποστολή «Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός» στους Αγιασμούς της νέας Σχολικής χρονιάς (Photos) - AgrinioTimes.gr