Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Θήβας λειτουργεί από το 1984 στο νέο κτίριο όπου στεγάζεται μέχρι σήμερα. Βρίσκεται στη συνοικία των Αγ. Θεοδώρων της Θήβας και είναι το μεγαλύτερο σχολείο του Ν. Βοιωτίας. Οι μαθητές που φοιτούν στο σχολείο προέρχονται από τις συνοικίες Αγ. Θεόδωροι και Κοντίτο. Το σχολείο μας αριθμεί 240 ενεργούς μαθητές.

Από το 2010 εντάχθηκε στα Δημοτικά Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ) όπου διδάσκονται νέα αντικείμενα όπως Θεατρική Αγωγή, Πληροφορική, Εικαστικά, Αγγλικά (από την Α’ τάξη), Μουσική, Φυσική Αγωγή (αυξημένες ώρες διδασκαλίας στις μικρές τάξεις) και Β’ Ξένη Γλώσσα από εκπαιδευτικούς αντίστοιχων ειδικοτήτων.

Το σχολείο μας διαθέτει κλειστό Γυμναστήριο, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, Εργαστήριο Πληροφορικής, Αίθουσα διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών, γήπεδο Μπάσκετ, Γήπεδο Ποδοσφαίρου-Χάντμπολ.