Παράταση, μέχρι τις 28 Σεπτεμβρίου, για να καταθέσουν αίτηση για την «Παροχή έκτακτου οικονομικού βοηθήματος για τα παιδιά της Α’ τάξης Δημοτικών Σχολείων, Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας έτους 2018-2019», με δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος.

Αναφέρεται σε έκτακτη οικονομική ενίσχυση, με κουπόνι αγορών (voucher), αξίας 60 €, για την αγορά σχολικών ειδών για μαθητές που θα φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη Δημοτικών Σχολείων, οικογενειών που διαβιούν κάτω από τα όρια της φτώχειας εντός των ορίων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.

Απευθύνεται:

Σε γονείς/κηδεμόνες μαθητών Δημοτικών Σχολείων, οι οποίοι πρόκειται να φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη Δημοτικού και διαβιούν στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας κάτω από τα όρια της φτώχειας.

Το κατώφλι φτώχειας, όπως αυτό προσδιορίστηκε από την ΕΛΣΤΑΤ για το έτος 2017, ορίζεται σε 4.560€ ετησίως, για μονοπρόσωπα νοικοκυριά προσαυξανόμενο κατά:

–          50% για τον σύζυγο και κάθε παιδί από 14 έως και 24 ετών.

–          30% για κάθε παιδί κάτω των 14 ετών.

Αν χρειαστείτε βοήθεια στη συμπλήρωση της σχετικής αίτησης μπορείτε να απευθυνθείτε στο σχολείο.

Η σχετική αίτηση στον παρακάτω σύνδεσμο: