Το ΣΤ2 τμήμα του σχολείου μας συμμετείχε σήμερα στο δεύτερο πρακτικό μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος των Special Olympics «ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ-ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ» που διεξήχθη στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Θήβας.

Το 1ο μέρος του προγράμματος έχει πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας.

Συμμετείχαν το 7ου Δ.Σ Θήβας, το 5ου Δ.Σ. Θήβας, το Ειδικό Δημοτικό Θήβας και το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Θήβας

Οι μαθητές συμμετείχαν αρχικά στο παιχνίδι «Λαβύρινθος»  όπου προσπαθούσαν να οδηγήσουν μια μπάλα στην έξοδο. Στη συνέχεια έπαιξαν πινγκ πονγκ ,bocce και στο τέλος έκαναν μια σκυταλοδρομία όπου έδωσαν και την ψυχή τους για να φτάσουν στη νίκη

Στο τέλος του προγράμματος ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής του 7ου Δ.Σ. Θήβας κ. Νεκτάριος Κουκοβίνος μας παρουσίασε το άθλημα της τοξοβολίας όπου έδωσε τη δυνατότητα σε όλους τους μαθητές να πετύχουν τον στόχο.

Γενικά, σε μια πολύ ωραία και ηλιόλουστη μέρα οι μαθητές πέρασαν ωραία, συνεργάστηκαν και ανταγωνίστηκαν μεταξύ τους και πέρασαν το μήνυμα ότι ο Αθλητισμός ΕΝΩΝΕΙ.

Ευχαριστούμε θερμά το προσωπικό του 7ου Δ.Σ. Θήβας για την υποδειγματική φιλοξενία που παρείχαν στις ομάδες όλων των σχολείων που συμμετείχαν στη δράση.

Συγχαρητήρια στη δασκάλα του τμήματος κ. Ιφιγένεια Κοντοστάθη και τη συνοδό κ. Δεφίγγου Βασιλική.