Αγαπητοί γονείς,

Τα νέα δεδομένα και η υγειονομική κατάσταση της χώρας έχει φέρει μεγάλες αλλαγές στον τρόπο ζωής και τη δυναμική της οικογένειας. Τα παιδιά μένουν περισσότερο χρόνο στο σπίτι χωρίς να έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τις εξωσχολικές τους δραστηριότητες , γεγονός που έχει δημιουργήσει αλλαγές και-ίσως- προβλήματα στην οριοθέτηση και τη διαπαιδαγώγησή τους.

Είναι αναμφίβολο πως τα όρια είναι η βάση για αρμονικές σχέσεις και για μια πιο ήρεμη ζωή στο σπίτι. Με τη νέα κατάσταση που βιώνουμε προκύπτει έντονα η ανάγκη να γίνει μια επαναδιαπραγμάτευση των ορίων και να δημιουργήσουμε ένα νέο «συμβόλαιο» με τα παιδιά μας.

Γι’ αυτόν τον λόγο, σας προσκαλούμε την Τρίτη 13 Απριλίου και ώρα 6 το απόγευμα  σε μια διαδικτυακή συνάντηση με την ψυχολόγο του σχολείου, Μαρία Βάθη, για να μοιραστείτε τις απορίες και τους προβληματισμούς σας σχετικά με το πώς να θέτουμε όρια με ασφαλή τρόπο και να δοθούν κατευθύνσεις για καλύτερη επικοινωνία στο σπίτι.