Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 5ου Δ.Σχ. Θήβας ξεκίνησαν καλλιτεχνικές δραστηριότητες στην αυλή του σχολείου.

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε γονείς και παιδιά έφτιαξαν στο δάπεδο ένα μεγάλο φιδάκι για να απασχολούνται και περνούν ευχάριστα οι μαθητές στα διαλείμματα. Επίσης, θα χρησιμοποιηθεί και από τους μαθητές των μικρών τάξεων στα Μαθηματικά όπου μπορούν να αναπτυχθούν πολλές εκπαιδευτικές δραστηριότητες, προβλήματα και ασκήσεις μέσα στην πρώτη εικοσάδα.

Επίσης, κατασκεύασαν τη λωρίδα για να γίνονται άλματα μήκους και τριπλούν στο σκάμμα του σχολείου. Σήμερα που τα ομαδικά αθλήματα έχουν μπει σε καραντίνα λόγω του κορονοϊού οι μαθητές και οι 2 γυμνάστριές μας θα δώσουν βαρύτητα στην ενότητα του στίβου οπότε οργανωνόμαστε και σε αυτόν τον τομέα.

Άμεσα, θα έρθουν και κάμποσα κυβικά άμμος θαλάσσης  οπότε θα υπάρχει επιπλέον χώρος δραστηριοτήτων στην αυλή.

Οι εργασίες θα συνεχιστούν και το επόμενο Σαββατοκύριακο οπότε η συνδρομή μικρών και μεγάλων είναι ευπρόσδεκτη.