14550957_10209437548088107_1618035026_oΧτες, Τρίτη 4 Οκτωβρίου, το σχολείο μας συμμετείχε στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με διάφορες δράσεις που σκοπό είχαν να κάνουν τους μαθητές να νιώσουν τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας.

Ήδη από την προηγούμενη μέρα, στις μεγάλες τάξεις, έγινε προβολή ταινιών μικρού μήκους που κέντρισαν το ενδιαφέρον των μαθητών. Ακολούθησε συζήτηση για τα αθλήματα και γενικότερα για τις αξίες που πρεσβεύει ο αθλητισμός. Σήμερα, οι μαθητές όλων των τάξεων μετέβηκαν σε γήπεδο 5Χ5 και, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, έπαιξαν παιχνίδια, συμμετείχαν σε αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες (σκυταλοδρομίες κλπ.) και γνώρισαν παραολυμπιακά αθλήματα, με την καθοδήγηση των δύο γυμναστών του σχολείου μας.

Η όλη προσπάθεια στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Απολαύστε μερικά στιγμιότυπα!

ΒΙΝΤΕΟ