Στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Θήβας εγγράφονται, κυρίως, μαθητές από το 5ο και το 8ο Νηπιαγωγείο.

Στον προγραμματισμό της σχολικής μας μονάδας, κάθε χρόνο, εφαρμόζουμε προγράμματα μετάβασης ώστε να έρθει ομαλά και χωρίς παρενέργειες η ένταξή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Η δασκάλα του Γ1 κ. Ειρήνη Σταυρίδου και η νηπιαγωγός του 8ου Νηπιαγωγείου κ. Δρακωνάκη Φωτεινή οργάνωσαν τη θεματολογία και τις δραστηριότητες που θα βοηθούσαν στο σκοπό που είχε τεθεί.

Ο διευθυντής του 5ου Δημοτικού κ.  Τραμπάκουλος Ηλίας ξενάγησε τους λιλιπούτειους μαθητές σε αίθουσες διδασκαλίας και στους κοινόχρηστους χώρους.

Στην αίθουσα του Γ1 οι 5χρονοι και οι 9χρονοι μαθητές  διαπραγματεύτηκαν το προσφιλές κεφάλαιο των 12 θεών του Ολύμπου, θέμα που είχε δουλευτεί για μεγάλο διάστημα σε κάθε σχολείο.

Οι μαθητές του νηπιαγωγείου περάσανε όμορφα, δημιουργικά και απομυθοποίησαν φόβους που είχαν.

Ο προγραμματισμός περιλαμβάνει ανταπόδοση της επίσκεψης με ανάλογες δραστηριότητες στο χώρο του νηπιαγωγείου.

Ανάλογη δράση έχει πραγματοποιηθεί και με το 5ο Νηπιαγωγείο Θήβας και θα υπάρξει σχετική ανάρτηση.