Με πρωτοβουλία του τμήματος πρασίνου του Δήμου Θηβαίων στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Δασοπονίας, το Γ1 του σχολείου μας οργάνωσε επίσκεψη στο Βιοκλιματικό Πάρκο Χρυσορρόα («Ηλιακό πάρκο», το έλεγαν οι μαθητές λόγω των πολλών και μεγάλων φωτοβολταϊκών στηλών που έχει κατακλύσει το χώρο).

Ξεναγός η γεωπόνος του Τμήματος Πρασίνου του Δήμου κα Ελένη Παπαθανασίου η οποία βοήθησε τους μαθητές πολλών σχολείων της πόλης να γνωρίσουν το χώρο, την ιστορία του και τα φυτά που χρησιμοποιήθηκαν για τη βελτίωση του μικροκλίματος της περιοχής.

Η εκδήλωση έκλεισε με φύτευση σε ειδικά παρτέρια δεντρολίβανων, το παιχνίδι “κυνήγι του λουλουδιού” και τοποθέτηση πινακίδων με μηνύματα προστασίας του περιβάλλοντος που είχαν φέρει τα παιδιά όπως “Μην πετάτε Σκουπίδια”, “Σεβαστείτε το Περιβάλλον”, “Τα φυτά αξίζουν τη ζωή” κ.α.

Ξεχωριστή νότα έδωσαν  οι ταΐστρες για τα πουλάκια που έφτιαξε η δασκάλα  του τμήματος κ. Σταυρίδου Ειρήνη με τους μαθητές της.