Το σχολείο μας συμμετείχε στο διήμερο χορωδιακών συναντήσεων των σχολείων της Στερεάς Ελλάδας που πραγματοποιήθηκε στο Συνεδριακό Κέντρο της Θήβας, στις 16 και 17 του Μάη.

Χορωδίες από δημοτικά και γυμνάσια της Στερεάς γέμισαν με μελωδικές νότες την αίθουσα του Συνεδριακού τραγουδώντας συνθέσεις του Μίκη Θεοδωράκη. Με αυτό τον τρόπο θέλησε η διοργανώτρια σχολική σύμβουλος Μουσικής κ. Αμαλία Ζαχαριάδη να τιμήσει τα 90α γενέθλια του μεγάλου μας μουσικοσυνθέτη.

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Θήβας υπό την καθοδήγηση της εκπ/κού μουσικής κ. Κάρμεν Γκουάτα εκτέλεσε άψογα τα τραγούδια. Το Ε1, οι μαθητές του οποίου είχαν την ευθύνη της εκπροσώπησης, τα πήγε θαυμάσια. Όλοι μιλούσαν για την “πορτοκαλί ομάδα” μιας και ο Σύλλογος γονέων του σχολείου μας φρόντισε για την ομοιόμορφη και καλαίσθητη παρουσία της dream team στη συνάντηση.