ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ 2021: ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

από 5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΡΟΔΟΥ Κάτω από: Ασφαλές Διαδίκτυο, Γενικά | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Η Ημέρα Ασφαλούς  Διαδικτύου 2021 γιορτάστηκε  παγκοσμίως την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2021 με το σύνθημα “Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο”.
Η Ημέρα Ασφαλούς  Διαδικτύου γιορτάζεται παγκοσμίως τον Φεβρουάριο κάθε έτους για να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας για παιδιά και νέους και να εμπνεύσει μια εθνική συζήτηση. Σε παγκόσμιο επίπεδο, η Ημέρα Ασφαλούς  Διαδικτύου γιορτάζεται σε περισσότερες από εκατό χώρες, συντονισμένη από το δίκτυο INSAFE / INHOPE, με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και των εθνικών Κέντρων Ασφαλούς  Διαδικτύου σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Η μέρα προσφέρει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνήσουμε το ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας. Καλεί τους νέους, τους γονείς, τους φροντιστές, τους   δασκάλους,    τους κοινωνικούς λειτουργούς, τις εταιρείες, τους υπευθύνους για τη χάραξη πολιτικής και όλους τους εμπλεκόμενους φορείς, να συνεργαστούν για να δημιουργήσουν ένα καλύτερο διαδίκτυο.
Θεωρώντας ότι είναι ένα θέμα με τεράστιο ενδιαφέρον, που μόνο κερδισμένα μπορεί να βγουν τα παιδιά από την προσέγγισή του, τις προηγούμενες μέρες, γιορτάσαμε και εμείς τη μέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, για να εκμεταλλευτούμε τη δυνατότητα που μας δόθηκε να βοηθήσουμε τα παιδιά να γνωρίσουν τα θετικά και τα αρνητικά τόσο του υπολογιστή όσο και του Διαδικτύου.

Στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, οι μαθητές του Δ2 του σχολείου μας με υπεύθυνη εκπ/κό την κ.Παπαζαχαρίου Ε. ενημερώθηκαν για:

• ​το διαδίκτυο,
  • τους κινδύνους που διατρέχουν τα παιδιά μας στο διαδίκτυο,
  • με ποιους τρόπους μπορούμε να τα προστατεύσουμε,
  • τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στο διαδίκτυο.​

Μελέτησαν το παραμύθι Cyber & Ethics: Ακατάλληλο, παράνομο και επιβλαβές περιεχόμενο στο διαδίκτυο:

Στη συνέχεια έπαιξαν κάποια παιχνίδια και παρακολούθησαν την ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση για τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 στο https://saferinternet4kids.gr/sid/sid-2021/ekdilwsi-sid-2021 που συνδιοργάνωσαν  το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο:

Picturehttps://saferinternet4kids.gr/wp-content/uploads/2017/03/parousiash_gia_mikra_paidia_dhmotikou.pptx

Μάθε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στο διαδίκτυο.

1. Δεν αποκαλύπτω ποτέ προσωπικές πληροφορίες στο διαδίκτυο, ούτε ζητώ να μου αποκαλύψουν.
  2. Δεν αποκαλύπτω ποτέ σε κανέναν ούτε στον καλύτερο φίλο μου τον κωδικό πρόσβασης στο λογαριασμό που έχω στο διαδίκτυο.
  3. Σκέφτομαι καλά πριν δημοσιεύσω κάτι.
  4. Συμπεριφέρομαι πάντα με κανόνες και με ηθική, όπως στον πραγματικό κόσμο.
  5. Δεν κατηγορώ και δεν προσβάλω κανένα.
  6. Φέρομαι όπως θα ήθελα να μου φέρονται.
  7. Δεν συναντιέμαι ποτέ με άτομα που γνωρίζω μόνο στο διαδίκτυο.
  8. Σταματάω την επικοινωνία με όσους μου στέλνουν απρεπή μηνύματα.
  9. Δεν πιστεύω όποιον μου προσφέρει πράγματα τα οποία μου φαίνονται υπερβολικά.
  10. Δεν ενδιαφέρομαι για υλικό που απευθύνεται σε ενήλικες.
  11. Ενημερώνω πάντα τους γονείς ή τους  δασκάλους μου για κάτι που με ενοχλεί ή με κάνει να αισθάνομαι άσχημα και για ύποπτες ή τρομακτικές σελίδες.
  12. Διασταυρώνω πάντα το υλικό που βρίσκω στο διαδίκτυο με άλλες πηγές.
  13. Δεν αντιγράφω έτσι απλά κείμενα από  το διαδίκτυο γιατί είναι σαν να κλέβω.
  14. Η αντιγραφή από το διαδίκτυο  μπορεί να είναι παράνομη. Ζητώ πάντα την αδεία του συγγραφέα της ιστοσελίδας.
  15. Δεν κάνω αγορές στο διαδίκτυο χωρίς την παρουσία των γονιών μου.
  16. Σβήνω αμέσως e-mail από αποστολείς που δεν γνωρίζω.
  17. Δεν προωθώ e-mail που έλαβα και θεωρώ απαράδεκτα γιατί είναι σαν να στέλνω ενοχλητική αλληλογραφία.
  18. Γνωρίζω ότι το κατέβασμα φωτογραφιών, μουσικής, βίντεο μπορεί να είναι παράνομο.
  19. Διασκεδάζω στον εικονικό κόσμο του διαδικτύου αλλά δεν ξεχνώ ό,τι διαφέρει από τον πραγματικό.
  20. Κάνω τακτικά διαλείμματα στον υπολογιστή για να ξεκουράζονται τα μάτια μου.
  21. Ασχολούμαι το πολύ μια ώρα την ημέρα στο διαδίκτυο.

Πηγή: http://tpe-vlachioti.blogspot.com/p/blog-page.html