ΜΟΥΣΕΙΟΣΚΕΥΗ- ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΚΕΡΑΜΙΚΗΣ

Οι μαθητές του Β1 του σχολείου μας είχαν την τύχη να γνωρίσουν την κεραμική παράδοση της χώρας τους μελετώντας τη μουσειοσκευή του Μουσείου Νεότερης Κεραμικής.

Η μουσειοσκευή σχεδιάστηκε με ευγενική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος με σκοπό τη διακίνησή της σε σχολεία απομακρυσμένων περιοχών τόσο της νησιωτικής όσο και της υπόλοιπης περιφέρειας. Το βαλιτσάκι περιλαμβάνει αντιπροσωπευτικά κεραμικά αντικείμενα σε σμίκρυνση, εγχειρίδια για τη νεώτερη παραδοσιακή κεραμική, ψηφιακό δίσκο με αναφορές σε παραδοσιακές τεχνικές κατασκευής αγγείων, εκπαιδευτικά παιχνίδια, παζλ, οδηγίες αξιοποίησης του υλικού κ.ά.

Με το εκπαιδευτικό υλικό που περιέχει, οι μαθητές εξοικειώθηκαν με βασικές πτυχές της νεώτερης παραδοσιακής κεραμικής του τόπου μας.