ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ Δ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ 5ΟΥ Δ.Σ.ΠΤΟΛ/ΔΑΣ.

Β ΓΚάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου η ημέρα αφιερώνεται στο περιβάλλον.

4 Ιούνιου  οι Δ’ και ΣΤ’ τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Κέντρο Περιβάλλοντος Πτολεμαΐδας για να κάνουν ένα  βήμα γνωριμίας  μ αυτό  και να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα του περιβάλλοντος μέσα από δράσεις μια και η βιωματική μάθηση είναι ιδιαίτερα σημαντική…

Φτάνοντας παρουσίασαν αφίσες ανακύκλωσης και τραγούδησαν ένα τραγούδι για το περιβάλλον – που ετοίμασαν με τη μουσικό του σχολείου μας κα Τσαβκοπούλου Ξένια.

Αρχικά επισκεφθήκαμε το χημείο του κέντρου όπου η κα. Κατερίνα μίλησε για τη σπουδαιότητα του  νερού και της καθαρότητας του.

Με διάφορα πειράματα είδαν ποιο νερό είναι καθαρό και κατάλληλο προς χρήση . Τα πειράματα  ενθουσίασαν τα παιδιά μια και τα ίδια συμμετείχαν ,  η προβολή παραμυθιού ” οι σταγόνες” έδειξαν με απλό τρόπο τη σημασία του νερού και του κύκλου του στη ζωή των ζωντανών οργανισμών και το τι πρέπει να κάνει ο άνθρωπος για να συνεχίσει να απολαμβάνει αυτό το αγαθό.

Η επίσκεψη μας έκλεισε με κέρασμα και ένα μικρό γλαστράκι – στολίδι της φύσης και δικό μας.

Ευχαριστούμε την πρόεδρο κα. Όλγα Πουταχίδου , τη χημικό κα. Κατερίνα  κι όλους όσοι  μας δέχτηκαν με τόση αγάπη.