ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΊΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ.

Η δασκάλα της Γ τάξης κα Αναστασιάδου Κατερίνα στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος “Προστασία των παιδιών  από τη σεξουαλική κακοποίηση ” παρουσίασε στους μαθητές των Α και Γ τάξεων  τα παρακάτω βιβλία:

Ο ΚΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ

Ένα παραμύθι μέσα από το οποίο τα παιδιά μαθαίνουν τον κανόνα του εσωρούχου και τη διαφορά ανάμεσα στο αθώο και το πονηρό άγγιγμα.

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ

Μια ιστορία κινουμένων σχεδίων στην οποία ένα κοριτσάκι μαθαίνει ποια μέρη του σώματός της μπορεί να αγγίξει ένας άγνωστος ώστε να προφυλάσσεται από κακόβουλους και παιδεραστές και να διακρίνει το χάδι και το παιχνίδι.

Η ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ.

Οι” φίλοι”μέσα από το διαδίκτυο και οι αλήθειες τους.

ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ:” ΕΝΑ ΣΤΑ ΠΕΝΤΕ”

Η ιστορία δυο αδελφών , η κακοποίηση τους  από τον φίλο της οικογένειας και η συμβολή του σχολείου στην ενημέρωση των παιδιών.