Πρόγνωση καιρού

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι ο μετεωρολογικός σταθμός του σχολείου μας μπήκε επίσημα για πρόγνωση καιρού στο www.meteo.gr. Θα τον βρείτε εδώ ΠΕΡΑΜΑ – ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ. Καλή πρόγνωση!

Πατώντας στο βελάκι δίπλα στο όνομα του σταθμού θα οδηγηθείτε στην αναλυτική σελίδα του Μετεωρολογικού σταθμού Περάματος, που φιλοξενούμε!!!

Στο παρακάτω σύνδεσμο εμφανίζεται ο σταθμός της πόλης Περάματος. Τα δεδομένα των σταθμών είναι πραγματικού χρόνου (real time).

Και εδώ σε πραγματικό χρόνο:

Μετεωρολογικός σταθμός Περάματος

Ιδιοκτησία: ΕΘΝΙΚΟ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
Φιλοξενία: 5ο Δημοτικό Σχολείο Περάματος
Επίβλεψη: Π. Δορλής

Weather station of Perama
Provided by NATIONAL OBSERVATORY OF ATHENS
Hosted by 5th Primary School of Perama
Supervised by P. Dorlis

Υψόμετρο/Elevation: 45 m

Στο δίκτυο αυτόματων σταθμών του ΕΑΑ (Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών) υπάρχουν 452 σταθμοί σε όλη τη χώρα με συνεχή επέκταση και αποτελούνται από σταθμούς τύπου Davis,

σταθμός τύπου Davis

οι οποίοι μετρούν όλες τις βασικές μετεωρολογικές παραμέτρους, δηλαδή πίεση, θερμοκρασία, υγρασία, βροχόπτωση, διεύθυνση και ένταση του ανέμου. Ορισμένοι σταθμοί καταγράφουν επίσης και την ηλιακή και υπεριώδη ακτινοβολία. Όλες οι καταγραφές (ανά 10 λεπτά) συλλέγονται σε πραγματικό χρόνο από το ΕΑΑ και αφού περάσουν από ποιοτικό έλεγχο, αρχειοθετούνται για μελλοντική χρήση.