αρχείο λήψης

Επιστολή απερχόμενου Δ/ντή

Αγαπητοί γονείς και πολυαγαπημένοι μαθητές,

τελειώνοντας τη θητεία μου, στο 5ο ΕΙΔΣ Μονάχου «Σωκράτης», νιώθω την ανάγκη να σας ευχαριστήσω για την άψογη συνεργασία που είχαμε αυτά τα τέσσερα χρόνια.

Αρχικά σαν δάσκαλος και στη συνέχεια σαν Δ/ντής προσπάθησα για το καλό του Σχολείου και γενικότερα των μαθητών. Προσπάθησα να λύσω προβλήματα και ποτέ δεν κρύφτηκα πίσω από αυτά.

Στο δύσκολο αυτό έργο είχα άξιους συμπαραστάτες μου τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου, οι οποίοι κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για την εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου. Τους ευχαριστώ έναν – έναν και μία – μία ξεχωριστά.

Αν κάποιους, κάποια στιγμή σας πίκρανα ή σας στεναχώρησα, σας ζητώ ειλικρινά συγγνώμη και θέλω να γνωρίζετε ότι δεν είχα την πρόθεση για κάτι τέτοιο. Άλλωστε ουδείς αλάνθαστος.

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Μονάχου θα είναι πάντα ένα κομμάτι της ζωής μου, έχοντας μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Η αγάπη που εισέπραξα από τους μαθητές μου είναι η μεγαλύτερη αμοιβή, που μπορεί κάποιος εκπαιδευτικός να εισπράξει.

Κλείνοντας σας εύχομαι ολόψυχα καλό καλοκαίρι, καλή πρόοδο στους μαθητές αλλά πάνω από όλα υγεία.

Ευχαριστώ μαθητές, συναδέλφους και γονείς για τις ωραίες στιγμές που έζησα στο Μόναχο.

Ο απερχόμενος Δ/ντής

Δημήτρης  Μπαλής

Υ.Γ. ποιος ξέρει; Ίσως κάποια στιγμή να ξανασμίξουμε.