Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου για τους μαθητές της Γ’ τάξης

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Βιβλίου, τη Δευτέρα 25/02/2019. παρευρέθηκε στο σχολείο μας ο ερασιτέχνης δημιουργός comics, Σαμπαριώτης Αριστείδης.

Αρχικά, εισήγαγε τα παιδιά στον κόσμο των comics. Τους εξήγησε τι είναι ένα comic, τις βασικές αρχές του, πώς δημιουργείται και πόσο χρόνο χρειάζεται και τους γνώρισε τους μεγαλύτερους δημιουργούς του κόσμου.

Στη συνέχεια, αφού τους έδειξε πώς να ζωγραφίζουν το πρόσωπο και το ανθρώπινο σώμα χρησιμοποιώντας βασικές δομικές γραμμές, τα παιδιά δημιούργησαν τα δικά τους σχέδια.

Στο τέλος, τους έδειξε πώς λειτουργεί το πρόγραμμα clip studio paint (σχεδιασμός comics) στον Η/Υ όπου το σχέδιο καθαρογράφεται, μπαίνουν τα χρώματα και η εικόνα παίρνει την τελική της δομική μορφή προς εκτύπωση. Μάλιστα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν και οι ίδιοι το πρόγραμμα δημιουργώντας μια μικρή εικόνα.