Τοποθέτηση Ψυχολόγου στο σχολείο μας

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Στο σχολείο μας τοποθετήθηκε ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό του κλάδου Ψυχολόγων(μία ημέρα την εβδομάδα, κάθε Τετάρτη), η κα Γρυπάρη Ερασμία .

Η παρουσία της έχει ως στόχο να  συμβάλλει στην ψυχοκοινωνική και συναισθηματική στήριξη μαθητών και γονέων και να προσφέρει βοήθεια σε εκπαιδευτικούς ,  για τους  μαθητές που χρήζουν ιδιαίτερης φροντίδας.

Αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση οι ψυχολόγοι να ασκούν τα καθήκοντά τους σε ιδιαίτερο χώρο ή μέσα στην τάξη παράλληλα με το διδακτικό έργο των εκπαιδευτικών.  Εργάζονται σύμφωνα με τον κώδικα δεοντολογίας της ειδικότητας τους, την τήρηση του απόρρητου των προσωπικών δεδομένων των μαθητών και των οικογενειών τους   και  σύμφωνα με τις διατάξεις της ισχύουσας νομοθεσίας.