Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κω, στο πλαίσιο της κοινωνικής ευαισθητοποίησης επί του θέματος του σχολικού εκφοβισμού, δημιούργησε μια ταινία μικρού μήκους με τίτλο ‘’Η Ευχή’’, η οποία συμμετέχει και στον 11ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους «Cinema … διάβασες;» 2020 – 2021. Η ταινία πραγματεύεται την προσπάθεια ενός παιδιού να αποτινάξει το φόβο που βιώνει στο σχολικό περιβάλλον εξαιτίας του ψυχολογικού πόλεμου που δέχεται από μεγαλύτερα παιδιά και που τελικά τα καταφέρνει, κάνοντας μια ευχή με όλη τη δύναμη της ψυχής του. Ο σεναριογράφος και σκηνοθέτης της ταινίας είναι ο γνωστός συγγραφέας παιδικών βιβλίων του νησιού μας και δάσκαλος του 5ου Δημοτικού Σχολείου,  Βασίλης Κουτσιαρής. Ο κ. Κουτσιαρής, τονίζει τη σπουδαιότητα της συμμετοχής των παιδιών σε παρόμοιες δράσεις που τα βοηθούν να δραπετεύουν από τη σχολική ρουτίνα αλλά και από τον περιορισμό που επιτάσσουν τα προληπτικά μέτρα λόγω της πανδημίας. Η ταινία έχει αναρτηθεί και στο επίσημο κανάλι του youtube. Σημειώνεται ότι οι μικροί πρωταγωνιστές  είναι μαθητές της Β’, Γ’ και Ε’ τάξης του 5ου Δημοτικού ενώ η καλλιτέχνης Ευανθία Ρεμπούτσικα έδωσε την άδειά της να χρησιμοποιηθεί η μουσική της.

“Εγώ στο σχολείο κρύβομαι. Πίσω από τα δέντρα. Πίσω από τους τοίχους. Παντού. Κι όμως… Τα μεγαλύτερα παιδιά πάντα με βρίσκουν. Και κάνουν την ανάσα μου δυναμώνει. Το φαγητό μου να τελειώνει γρήγορα. Την καρδιά μου να χτυπά δυνατά. Μια μέρα ένα παιδάκι με πλησιάζει. Κάθεται δίπλα μου και μου δίνει το μυστικό του όπλο. Μια σαΐτα. Μου λέει να γράψω μέσα μια ευχή, και κείνη σίγουρα θα πραγματοποιηθεί. Αρκεί να φτάσει ψηλά στον ουρανό. Παίρνω φόρα και τη στέλνω όσο πιο ψηλά μπορώ…”