Γ2 Τάξη__Το Γεύμα Αγάπης του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Γιαννιτσών

ΔΡΑΣΕΙΣ_ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Οι μαθητές του Γ2 του σχολείου μας επισκέφθηκαν με τη δασκάλα τους, Αφροδίτη Πιπεράρη, το Γεύμα Αγάπης του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Γιαννιτσών στα πλαίσια του νέου μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων, υλοποιώντας το πρόγραμμα «Ένας μύθος – μια αλήθεια για τη φύση και τη ζωή».

Ο μύθος της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας «Το κέρας της Αμάλθειας» μιλάει για το κέρατο της κατσίκας Αμάλθειας που θήλασε τον Δία μωρό και βγάζει από μέσα του όλα τα αγαθά της φύσης για να τραφεί ο άνθρωπος.

Στη δική μας πόλη οι άνθρωποι, που λόγω των προβλημάτων τους, δεν έχουν το «κέρας της Αμάλθειας» για να τραφούν έχουν το Γεύμα Αγάπης που διοργανώνουν οι ιερείς του Αγίου Γεωργίου. Εδώ και πολλά χρόνια εκατό περίπου άνθρωποι έχουν το καθημερινό φαγητό στο τραπέζι τους με την ευθύνη των ιερέων, τη βοήθεια εθελοντών και την προσφορά αγαθών και χρημάτων από ευαισθητοποιημένους συμπολίτες μας.

Το Γεύμα Αγάπης δεν έχει αργίες και διακοπές γιατί η αγάπη δε σταματάει ποτέ.

Η εκπαιδευτικός

Αφροδίτη Πιπεράρη