2022 11 30 18.08.24 1

image4 17

image5 16

image7 14

H απόκτηση γνώσεων για τη σωστή αντιμετώπιση του φαινομένου του σεισμού, σε μία χώρα με συνεχή σεισμική  δραστηριότητα όπως η Ελλάδα, πρέπει να ξεκινά από τα πρώτα σχολικά χρόνια.

Η ενημέρωση των μαθητών σε θέματα αντισεισμικής προστασίας θα πρέπει να αποτελεί μέρος της καθημερινής σχολικής διαδικασίας, γι’ αυτόν τον λόγο, την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022, υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τον κ. Δομίνικο Βαμβακάρη  Γεωλόγο -Σεισμολόγο του Σεισμολογικού Σταθμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ο οποίος μας έκανε ενημέρωση με θέμα:

«ΣΕΙΣΜΟΣ-Βασική Γνώση και μέτρα Προστασίας».

Στην εκδήλωση  αυτή παραβρέθηκαν όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Παρακάτω αναφέρονται ενδεικτικά κάποιες βασικές οδηγίες:

Σεισμός-Πώς μπορούμε να προστατευθούμε;

Μέτρα Προστασίας

• Πριν τον σεισμό
  • Κατά τη διάρκεια
  • Μετά τον σεισμό

Πριν τον σεισμό

• Ζητάμε από τους γονείς μας:
  • να στερεώσουν τα βαριά και ψηλά έπιπλα με στηρίγματα στον τοίχο.
  • να βάλουν τα εύθραυστα και βαριά αντικείμενα σε χαμηλά και ασφαλή μέρη .
  • να απομακρύνουν τα βαριά αντικείμενα που υπάρχουν σε ράφια να πάνω από το κρεβάτι μας.
  • Συζητάμε από τώρα με τους γονείς μας:
  • Για τα ασφαλή σημεία προφύλαξης μέσα στο σπίτι .
  •  Για τον χώρο που θα καταφύγουμε μετά τον σεισμό.

Κατά τη διάρκεια του σεισμού

• Δεν πανικοβαλλόμαστε.
  • Παραμένουμε ψύχραιμοι.
  •  Δεν μετακινούμαστε, παραμένουμε στον ίδιο χώρο.
  • Καλυπτόμαστε κάτω από ένα γερό, ξύλινο χώρο έπιπλο (τραπέζι, θρανίο, γραφείο), κρατώντας με το χέρι μας το πόδι του επίπλου.
  • Αν την ώρα του σεισμού δεν υπάρχει κοντά μας ένα γερό, ξύλινο τραπέζι για να καλυφθούμε, τότε πλησιάζουμε στο έδαφος γονατίζοντας και καλύπτουμε το κεφάλι και τον αυχένα με τα χέρια μας.
  • Δεν βγαίνουμε στα μπαλκόνια.
  • Δεν πλησιάζουμε μεγάλες γυάλινες επιφάνειες .

Αν είμαστε σε εξωτερικό χώρο:

• Μένουμε έξω
  • Απομακρυνόμαστε από κτίρια ή άλλα επικίνδυνα σημεία.

Μετά τον σεισμό

• Μετά το τέλος του σεισμού και πριν φύγουμε από το σπίτι:
  • Φοράμε παπούτσια και κατάλληλα για την εποχή ρούχα.
  •  Παίρνουμε τα εφόδια που έχουμε ετοιμάσει (ραδιόφωνο με μπαταρίες, φακό, κλειδιά και ό,τι άλλο θεωρούμε απαραίτητο).
  • Φεύγοντας από το σπίτι, κατεβαίνουμε από τις σκάλες υποχρεωτικά.
  • Δε χρησιμοποιούμε  ασανσέρ.
  • Δεν τρέχουμε.

Ακολουθούμε τις οδηγίες:

• Των γονιών μας (αν γίνει όταν είμαστε στο σπίτι)
  • των δασκάλων μας (εάν είμαστε στο σχολείο)
  • Δεν τρέχουμε
  •  Είμαστε πολύ προσεκτικοί
  • Δεν αγγίζουμε καλώδια
  • Μετά το τέλος του σεισμού πηγαίνουμε στον κοντινό, ανοιχτό, ασφαλή χώρο (πάρκο, πλατεία κ.ά.) που έχουμε προκαθορίσει μαζί με τους γονείς μας.

Σεισμός την ώρα του μαθήματος

Κατά την διάρκεια της δόνησης:

•  Οι μαθητές μπαίνουν αμέσως κάτω από τα θρανία και ο εκπαιδευτικός κάτω από το γραφείο για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί ο σεισμός. Όλοι κρατούν σταθερά το ένα πόδι του επίπλου κάτω από το οποίο βρίσκονται. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγονται τραυματισμοί από την πτώση δομικών υλικών ( π.χ σοβάδες) αλλά και άλλα υλικά όπως φωτιστικά , ντουλάπες βιβλία, τζάμια. Άλλωστε στην πράξη έχει αποδειχτεί ότι όποιος ξαπλώσει μπρούμυτα αυξάνει την πιθανότητα επιβίωσης ακόμη και σε κατάρρευση του κτιρίου. Κατά συνέπεια:
  • όσο μικρότερος είναι ο όγκος τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης υπάρχουν.
  • Περιμένουν ψύχραιμα οδηγίες από τον εκπαιδευτικό.
  • Δεν εγκαταλείπουν το κτίριο στη διάρκεια του σεισμού
  • Δεν πλησιάζουν κοντά σε παράθυρα
  • Δεν βγαίνουν σε ταράτσες ή μπαλκόνια
  • Δεν προσπαθούν να διαφύγουν από τα παράθυρα
  • Δεν χρησιμοποιούν ανελκυστήρα αν υπάρχει
  • Και όσοι είναι έξω δεν μπαίνουν μέσα στο κτίριο αλλά απομακρύνονται από αυτό.

Μετά το τέλος της σεισμικής δόνησης

Εκκένωση των αιθουσών

Ο εκπαιδευτικός φροντίζει για την εκκένωση της αίθουσας του:

• Καθοδηγεί τους μαθητές προς την έξοδο
  • Η εκκένωση του κτιρίου γίνεται άμεσα σύμφωνα με το σχέδιο που είναι αναρτημένο στον πίνακα ανακοινώσεων.

Χώρος συγκέντρωσης

Ως χώρος συγκέντρωσης ορίζεται το προαύλιο του σχολείου αμέσως μετά την εκκένωση των αιθουσών. Τα μέτρα προστασίας που λαμβάνονται και οι ενέργειες που γίνονται άμεσα είναι:

• Οι εκπαιδευτικοί συγκεντρώνουν τους μαθητές και παίρνουν παρουσίες.
  • Αν υπάρχουν απόντες κάποιοι εκπαιδευτικού μπαίνουν στο κτίριο και τους αναζητούν.
  • Αν υπάρχουν μικροπυρκαγιές η ομάδα πυρασφάλειας τις σβήνει.
  • Κανένας μαθητής δεν μπαίνει στο κτίριο γιατί υπάρχει κίνδυνος μετασεισμών.
  • Οι μαθητές μένουν σε απόσταση τουλάχιστον πέντε μέτρων μακριά από το κτίριο.
  • Αποφεύγεται από όλους το άγγιγμα τυχόν πεσμένων ή κομμένων καλωδίων.
  • Όλοι παραμένουν στο προαύλιο μέχρι να υπάρξει ενημέρωση για την ασφαλή αποχώρηση όλων.