image13 4

Γ΄Τάξη_Συμμετοχή στο Πρόγραμμα «Δημιουργικά πρωινά   με το Εργαστήριο Ρομποτικής»

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

image2 25

image0 45

image6 12

image5 14

image4 15

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της, η Χ.Α.Ν.Θ. και η eduACT υλοποιούν το πρόγραμμα:

«Δημιουργικά Πρωινά».

Στην Eduact Platia έχουν δημιουργήσει ένα μοναδικό πολυχώρο γνώσης και ελευθερίας για κάθε επισκέπτη της.
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικού & Γυμνασίου.

Την Παρασκευή 7-10-2022 οι Γ1 και Γ2 τάξεις του 5ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών “Πηνελόπη Δέλτα”πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική εκδρομή στο Εργαστήριο Ρομποτικής για ηλικίες 4-16 συμμετέχοντας στο παραπάνω Πρόγραμμα.

Εκεί ,τα παιδιά κατασκεύασαν το δικό τους ρομπότ χρησιμοποιώντας τον εκπαιδευτικό εξοπλισμό της Lego® Education Ev3 Mindstorms. Δούλεψαν σε ομάδες κι αφού ολοκληρώθηκε η κατασκευή, προχώρησαν στον προγραμματισμό.Το εργαστήριο ολοκληρώθηκε με μια δραστηριότητα ΣΤΕΜ.

Πρόκειται για μία άλλη προσέγγιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας που δίνει στα παιδιά τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν της γνώσεις τους με πρακτικό τρόπο χρησιμοποιώντας τα μαθηματικά, τη φυσική, το σχέδιο και την έρευνα.

οι εκπαιδευτικοί

Γεσθημανή Αποστολίδου