11 3

Το σκάκι στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Γιαννιτσών “Πηνελόπη Δέλτα”

ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

10 2

1 8

9 2

2 5

4 3

8 3

7 3

5 5

1 7

Στα πλαίσια του προγράμματος εσωτερικής αυτοαξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας για τις αθλητικές δράσεις πραγματοποιήθηκε στο αύλειο επιδαπέδιο σκάκι του σχολείου μας παρουσίαση του κορυφαίου επιτραπέζιου παιχνιδιού στρατηγικής, από τους εθελοντές του σκακιστικού ομίλου Γιαννιτσών κ. Χατζηαβραμίδη Γιάννη, εκπαιδευτή και κ. Σίσκου Μάριου, φοιτητή. Αρχικά μαθητές της Έκτης αναφέρθηκαν στην ιστορία, τη φιλοσοφία και τις αρχές που το διέπουν κι απόλαυσαν το μελοποιημένο ποίημα του Μανόλη Αναγνωστάκη, “Το σκάκι”, ερμηνευμένο απ’ τον Γεράσιμο Ανδρεάτο.

Οι μαθητές -τριές μας ενθουσιάστηκαν απ’ το επιδαπέδιο σκάκι του σχολείου μας με τις γιγάντιες φιγούρες του κι ανέπτυξαν τη δημιουργική τους σκέψη με στρατηγική και μεθοδικότητα παίζοντας στη διάρκεια πολλές παρτίδες  και επιτραπέζιες κατά τάξη κάτω από την άοκνη καθοδήγηση των εκπαιδευτών τους.

Οι εκπαιδευτικοί

Κουτζίνου Ελένη