Το E-Twinning στο Σχολείο μας

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

2022 05 24 23.43.49

2022 05 24 23.42.23

Κατά τη σχολική χρονιά 2021-2022, στο πλαίσιο του μαθήματος των Γαλλικών με συντονίστρια την καθηγήτρια των Γαλλικών κυρία Καρύπη Ιωάννα και τον Διευθυντή του σχολείου κύριο Αλβανό Κωνσταντίνο, υλοποιήθηκε  στο σχολείο μας το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Ε-Twinning με τίτλο: “Fans de BD“ δηλαδή “Φανατικοί με τα κόμικς“. Ήταν ένα συνεργατικό έργο με συντονιστές τη Γαλλία και εταίρους την Ιταλία και την Ελλάδα. Τα εμπλεκόμενα σχολεία ήταν: τα γυμνάσια “Trois Moulins` Bonnelles France, “Jean Monnet de Flers“France, “René Cassin de Brenouille“ France, “ Achille“ Rousson France,  “Leonida“ Italie, το Δ.Σ. Πενταπλατάνου Γιαννιτσών και το 5ο Δ.Σ. Γιαννιτσών “Πηνελόπη Δέλτα“.

Οι δραστηριότητες για την υλοποίηση του έργου κατανεμήθηκαν σε μήνες, κατά συνέπεια κάθε μήνα οι μαθητές στο μάθημα των Γαλλικών πραγματοποιούσε μία δράση. Οι τρεις πρώτοι μήνες ήταν αφιερωμένοι στην  γνωριμία των μαθητών καθώς και των σχολείων τους. Επιπλέον στο πλαίσιο της εσωτερικής αξιολόγησης του προγράμματος οι μαθητές καθώς και οι καθηγητές θα έπρεπε να καταγράψουν την αίσθηση τους για το θέμα του προγράμματος, πως το φαντάζονται και τι αισθάνονται για την εμπλοκή τους στο πρόγραμμα. Η ίδια ερώτηση επαναλαμβάνεται και κατά τη λήξη του προγράμματος.

Το Νοέμβριο οι εμπλεκόμενοι μαθητές κατασκεύασαν το logo του προγράμματος και ψηφίστηκε το καλύτερο. Απ’ τον Ιανουάριο και μετά ξεκίνησε η παραγωγή των δραστηριοτήτων οι οποίες αφορούσαν την γνωριμία με κόμικς από διαφορετικές χώρες, παρουσιάσαμε τα αγαπημένα μας κόμικς, μιλήσαμε για αυτά στο φόρουμ της πλατφόρμας, γνωρίσαμε και κατασκευάσαμε ταμπλό με συγγραφείς κόμικς που επιλέξαμε και τέλος κατασκευάσαμε συνεργατικά ένα δικό μας κόμικ το οποίο ανεβάσαμε στην πλατφόρμα του προγράμματος. Ήταν μία εξαιρετική και εποικοδομητική εμπειρία. Οι μαθητές ενεπλάκησαν ενεργά, γνώρισαν συνομηλίκους τους από άλλες χώρες, βελτίωσαν το επίπεδο γλωσσομάθειας τους στη Γαλλική γλώσσα και ενίσχυσαν τις γνώσεις τους πάνω στο θέμα του προγράμματος.

Τέλος όλοι οι εμπλεκόμενοι ευχήθηκαν να συνεχιστούν τέτοιου είδους προγράμματα στο σχολείο τους διότι τα οφέλη ήταν σημαντικά.