ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΠΟΝΤΙΑΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ

• Ομιλία από την εκπαιδευτικό Τσαϊρίδου Αφροδίτη
  • Προβολή βίντεο
  • Ανάγνωση τραγουδιού “Την πατρίδα μ’ έχασα ” από τον μαθητή Τζηρίνη Χρήστο.
  • Ποντιακό τραγούδι “Την πατρίδα μ’ έχασα ” λύρα από τον μαθητή του μουσικού σχολείου Κρμλίδη Αθανάσιο.
  • Αφήγηση “Η μάνα”αληθινή ιστορία από τον Πόντο από τους μαθητές Τσαμαδιά Κλήμη και Τζιάλη Παναγιώτη
  • Ποντιακό τραγούδι “Η μάνα εν κρύον νερόν”λύρα από τον μαθητή του μουσικού σχολείου Κρομλίδη Αθανάσιο.

Σήμερα 19, Μαΐου , αφιερώσαμε λίγη ώρα για να τιμήσουμε την Παγκόσμια μέρα εθνικής μνήμης του ποντιακού ελληνισμού.

Μιλήσαμε για τον Πόντο και την περίοδο που άνθιζε και φτάσαμε στην τραγωδία της γενοκτονίας και την προσφυγιά στην αγκαλιά της μητέρας Ελλάδας.

Ακούσαμε ποντικά μοιρολόγια και τραγούδια.

Ευχαριστούμε πολύ τον μαθητή του Μουσικού Σχολείου (Λύκειο) Κρομλίδη Αθανάσιο για την παρουσία του με τη λύρα, σε όλη τη διάρκεια του αφιερώματος.

Σύνθημά μας είναι :

Πολεμάμε τη λήθη, για να κερδίσουμε το μέλλον”.

η εκπαιδευτικός

Τσαϊρίδου Αφροδίτη