mom1 1

Δράση ευαισθητοποίησης για απειλούμενα είδη στην Ελλάδα

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

mom1Στα πλαίσια μιας σειράς δράσεων που στοχεύουν στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που άπτονται της καταστροφικής επίδρασης των ανθρώπινων ενεργειών στο περιβάλλον, μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την Παρασκευή 1 Απριλίου μια πολύ ενδιαφέρουσα διαδραστική onlineπαρουσίαση από εκπρόσωπο της Mom, μιας οργάνωσης που δραστηριοποιείται εδώ και πολλά χρόνια στον τομέα της διάσωσης της Μεσογειακής φώκιας monachusmonachus.Ο κύριος Τσιάκαλος μίλησε στα παιδιά για την φώκια η οποία βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του καταλόγου των απειλούμενων ειδών παγκοσμίως  και στην πρώτη αντίστοιχα των θαλάσσιων θηλαστικών της Ευρώπης καθώς και την σημασία της προσπάθειας διάσωσής της αφού ο μισός πληθυσμός της ζει στα Ελληνικά νερά. Με το πέρας της παρουσίασης, οι μαθητές έθεσαν πλήθος ερωτημάτων στον ομιλητή ο οποίος δεν άφησε κανένα αναπάντητο.Τον ευχαριστούμε για άλλη μια φορά.

Ελένη Χαριτίδου

Υπεύθυνη της δράσης