Image 14 1

Μαθαίνω να γράφω και να εκτελώ συνταγές: νηστίσιμα εδέσματα

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Image 14

Στα πλαίσια του μαθήματος δημιουργικής γραφής της Γλώσσας σχετικά με τη διδασκαλία διάφορων κειμενικών ειδών και συγκεκριμένα τη δημιουργία κειμένου οδηγιών, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’2 Τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών συνέγραψαν συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής. Οι συνταγές αυτές αφορούσαν νηστίσιμα εδέσματα, ώστε να συνδυαστούν με τα μαθήματα προετοιμασίας για το Πάσχα και την κατανόηση της έννοιας της νηστείας. Σε προαιρετικό πλαίσιο κλήθηκαν να βοηθήσουν στην παρασκευή τους στο σπίτι με τη βοήθεια των μητέρων τους. Έπειτα έφεραν τις δημιουργίες τους και τις παρουσίασαν στην τάξη μαζί με τις συνταγές τους. Στη συνέχεια τις μοιράστηκαν με τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης σε ένα μεγάλο τραπέζι που στρώθηκε στο κέντρο της αίθουσας με όλες αυτές τις νόστιμες λιχουδιές. Ευχαριστούμε πολύ όλα τα παιδιά και τους γονείς τους που συνέβαλαν στην πραγματοποίηση αυτής της συλλογικής δράσης! Καλή Ανάσταση σε όλους!

Η εκπαιδευτικός,
Μαρία Δρένου