image35

Τάισε το αδέσποτο της γειτονιάς σου

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΔΡΑΣΕΙΣ_ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ

image24

image18

image5

Έτοιμα και τα σουπλά μας! Μετά από τόσα πράγματα που μάθαμε για τα αδέσποτα και τα δεσποζόμενα ζώα συντροφιάς, φτιάξαμε αυτά τα υπέροχα σουπλά για να θυμόμαστε πως όταν εμείς τρώμε, κάποια αδέσποτα πεινάνε.

Όλα τα ζωάκια δεν είναι τυχερά να έχουν οικογένεια που τα φροντίζει. Κάποια μεγαλώνουν στο δρόμο… Όλοι μπορούμε να βάζουμε λίγο φαγητό και νερό σε κάποιο σημείο που δεν ενοχλεί κανέναν για να τρώνε τα αδέσποτα της γειτονιάς μας. Γιατί είναι πολύ δύσκολο να πονάει η κοιλιά σου από την πείνα… ή να καίγεσαι από τη δίψα… είτε είσαι δίποδο είτε τετράποδο πλάσμα.

Εμείς οι μικροί μαθητές του Γ1, του Γ2 και του Β1 και οι δασκάλες τους Ευαγγελία Λατσίδου, Αφροδίτη Πιπεράρη και Μαρία Παπαδημητρίου σας συμβουλεύουμε να αγαπάτε τα ζώα και να ταΐζετε τα αδεσποτάκια της γειτονιάς σας! Μόνο αγάπη θα πάρετε από αυτά!

η εκπαιδευτικός

Αφροδίτη Πιπεράρη