«Οι αδέσποτοι φίλοι μας»

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022

4Στα πλαίσια του φιλοζωικού μας προγράμματος «Οι αδέσποτοι φίλοι μας», που εκπονούν τα τμήματα Γ1(Λατσίδου Ευαγγελία), Γ2 (Πιπεράρη Αφροδίτη) και Β1 (Παπαδημητρίου Μαρία), η καλεσμένη μας κτηνίατρος Φένια Μαριορίδου μίλησε στα παιδιά για τη φροντίδα και την υγεία των ζώων συντροφιάς καθώς και για τις υποχρεώσεις των ιδιοκτητών τους.

Οι μικροί μαθητές συζήτησαν με την κτηνίατρο για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα, έλυσαν τις απορίες τους για τα καθαρόαιμα και τα ημίαιμα σκυλιά και μίλησαν για τις δικές τους εμπειρίες με σκυλιά του περιβάλλοντός τους.

Η συνάντηση μας τελείωσε με συζήτηση για τη στάση ζωής που πρέπει να έχουμε απέναντι στα αδέσποτα που κυκλοφορούν στις γειτονιές αλλά κι αυτά που περιμένουν στα καταφύγια μια οικογένεια να τα υιοθετήσει.

η εκπαιδευτικός

Αφροδίτη Πιπεράρη