Συμπερίληψη και Ευαισθητοποίηση στη διαφορετικότητα_Τοίχος Σκέψης

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Στα πλαίσια του προγράμματος «Συμπερίληψης και Ευαισθητοποίησης στη διαφορετικότητα», πραγματοποιήθηκε ο «Τοίχος ΣκέψηςΤοίχος Σκέψης». Σε κεντρικό σημείο του σχολείου μας, λοιπόν, αναρτήθηκε πίνακας όπου ζητήσαμε από τους μαθητές μας να αποτυπώσουν ανώνυμα σε χαρτί τον μεγαλύτερο φόβο τους και την μεγαλύτερη επιθυμία τους. Στόχος της δράσης ήταν ν’ αναδείξει πως έχουμε πολλά κοινά στοιχεία εσωτερικά μεταξύ μας, περισσότερο απ’ ότι νομίζουμε.

Το πείραμά μας πέτυχε κι έτσι είδαμε σε μεγάλο ποσοστό πως οι φόβοι είναι κυρίως τα φίδια, οι αράχνες και ο Covid-19 ενώ η μεγαλύτερη επιθυμία στην πλειοψηφία των μαθητών μας είναι η αγάπη και η ειρήνη. Κάτι το οποίο μας βρίσκει απόλυτα σύμφωνους.

Οι μαθητές είναι σε θέση τώρα να παρατηρήσουν πως όσο κι αν διαφέρουμε εξωτερικά, μας φοβίζουν παρόμοια πράγματα και επιθυμούμε σχεδόν τα ίδια. Δεν πρέπει συνεπώς, να περιθωριοποιούμε ή να χλευάζουμε τον συμμαθητή ή τη συμμαθήτρια μας γιατί οι σκέψεις και τα συναισθήματα μας τελικά συνάδουν απόλυτα.

Εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο πρόγραμμα

Κατερίνα Μίτου

Δήμητρα Τσίκου